تراول کابل چیست؟

همانطور که می‌دانید در آسانسور سیم‌ها و کابل‌های زیادی به کار رفته که زمان خرید قطعات آسانسور باید تهیه شود. از جمله مهم‌ترین قطعات آسانسور آن‌ها تراول کابل می‌باشد. تراول کابل، نوعی کابل تخت است که معمولا به صورت 20 یا 24 رشته در بازار موجود بوده و وظیفه آن رابط بین کابین و تابلو فرمان آسانسور می‌باشد.

تراول کابل(0)

محل استفاده از تراول کابل در آسانسور

همانطور که از نامش پیداست تراول کابل در چاه آسانسور همواره با کابین در حرکت بوده و از طریق بست تراول کابل روی کابین فیکس می‌شود. همچنین برای ممانعت از برخورد تراول کابل با زیر کابین و پارگی آن، روی دیوار نیز از طریق بست تراول کابل فیکس شده تا آسیبی به آن نرسد. به همین علت متحرک بودن، جنس کاور تراول کابل بسیار مهم بوده و باید در عین انعطاف، استحکام آن نیز بالا باشد تا طی سال‌های متوالی مشکلی برای رشته سیم‌های آن به وجود نیامده و دچار پوسیدگی یا پارگی نشود.

ساختار تراول کابل

تمام 24 رشته داخل این کابل از T1  تا T24 شماره گذاری شده و هر کدام به ترتیب در ترمینال مربوطه با سر سیم خاص خود نصب می‌شود. سر سیم‌ها بدین علت باید نصب شوند که شماره هر رشته سیم با ترمینال خاص خود در هر دو طرف ( جعبه رویزیون و تابلو فرمان ) یکسان باشد. بر فرض مثال اگر رشته T1 تراول کابل در جعبه رویزیون به ترمینال GND متصل باشد، در تابلو فرمان نیز باید همان رشته به ترمینال GND متصل شود.

همچنین روی کاور تراول کابلها متراژ گذاری شده تا هنگام خرید و نصب آن سهولت لازم ایجاد شده و متراژ مورد نیاز به راحتی محاسبه و تراول کابل در همان اندازه بریده شود.  تراول کابل دارای مارک‌های مختلفی بوده و از مارک‌های خوب تراول کابل می‌توان به دت وایلر سوئیس، رد کاوی ایتالیا و سانکای ترک اشاره کرد.

تراول کابل

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *