ریل آسانسور چیست؟

همانطور که می دانید آسانسور وسیله ای است برای بالا بردن اجسام و اشخاص‌.ریل های آسانسور دارای مقطع T شکلی هستند که از جنس فلز تشکیل شده اند. این ریل ها کابین و وزنه تعادل در راستای مسیر حرکت را هدایت می کنند. ریل های آسانسوراز نوسانات و لرزش های بیش از حد کابین جلوگیری می کنند.
همچنین اصلی ترین وظیفه ی این ریل ها حفظ امنیت کابین است؛ چرا که ترمز ایمنی اضطراری روی این ریل ها تعبیه شده اند. تمامی ریل های آسانسور طبق استاندارد بین المللی ISO7465 ساخته شده اند و این ریل ها توسط تولیدکنندگان مجاز ساخته می شود. در ساخت ریل های آسانسور از دو روش کشش سرد و ماشین کاری استفاده می کنند. منظور از کشش سرد کشیدن مواد خام اولیه تا آنجایی که ساختار آن تغییر پیدا کند، است.
امروزه به دلیل ساخت و ساز فراوان مجتمع ها و آپارتمان های مسکونی استفاده از آسانسور بسیار رایج شده است. در واقع می توان گفت آسانسورها در زندگی بشر نقش مهم و کاربردی دارد. به همین خاطر به جرات می توان گفت که ریل های آسانسوریکی از قطعات مهم و اساسی در آسانسور می باشد.
چرا که اساس کار آسانسور ریل های آن است.به بیانی ساده تر می توان گفت که هر نوع اختلالی در ریل های آسانسور به وجود بیاید، سبب بروز مشکل در حرکت آسانسور می شود. لازم است بدانید که ریل های آسانسور در کابین آسانسور قابل مشاهده نیست و این ریل ها در قسمت بیرونی کابین و یا بدنه آسانسور قابل ملاحظه می باشد.

ریل های آسانسور و کاربرد آن

نحوه ی تولید ریل های آسانسور

فرآیند تولید ریل های آسانسور وابسته به تولید محصولات فولادی است. در تولید محصولات فولادی، شمش فولادی توسط ماشین آلات مختلف و در دماهای مختلف و به دفعات متعدد به شکل های گوناگونی در می آید. یکی از روش های تولید محصولات فولادی روش نورد است.
روش نورد به ترکیب دو روش سرد و گرم گفته می شود که با عبور دادن شمش فولادی از بین دو غلتک استوانه ای به شمش فولادی شکل و ظاهر می بخشد. برای شکل دادن و فرم دهی به شمش فولادی روش دیگری نیز وجود دارد که کشش نام دارد. در فرآیند کشش فلز مورد نظر تحت نیروی کششی فرم گرفته و از درون قالب خارج می شود.
دقت داشته باشید که با توجه به ضخامت مورد نیاز و سطح مقطع نهایی، فرآیند شکل دهی متفاوت است. بعد از مرحله ی شکل دهی در نظر گرفتن ابعاد سطح مقطع، مطرح می شود.
بعد از سپری شدن مراحل کشش و نورد محصول از طریق روش کشش سرد یا ماشین کاری به محصول نهایی مورد نظر تبدیل می شود. شایان ذکر است تا به این نکته اشاره کنیم که روند تولید محصول با توجه به نوع کاربرد و سرعت و طول مسیر متفاوت است. همچنین نوع فولاد مصرفی با توجه به نوع کاربرد متفاوت است.
نکته دیگری که در رابطه با ریل های آسانسور بدانید این است که این قطعات هم تولید داخلی دارند و هم خارجی. مهندسان، کارشناسان و تولیدکنندگان همواره در پی اجرای طرح توجیهی تولید ریل های آسانسور هستند و همواره در تلاش هستند تا این قطعات را در داخل کشور تولید کنند.
شاید یکی از دلایل مهمی که کارشناسان را به این فکر انداخته است، ساخت و سازهای انبوه و گسترده در کشور باشد. چرا که ساخت مجتمع‌ ها و ساختمان های چند طبقه نیازمند آسانسور است.

 

چند نوع ریل آسانسور داریم؟

همانند همه وسایل، ابزار ها و قطعات مختلف، ریل های آسانسور در چندین نوع و در قالب جنس های مختلف طراحی و تولید می شوند. ریل آسانسور یکی از قطعات اصلی در آسانسور است که در مراحل اولیه ی نصب آسانسور به کار گرفته می شود. به عبارتی دیگر می توان گفت که بدنه و کابین آصلی آسانسور بر روی این ریل ها نصب می شود و آن را به صورت عمودی، به سمت بالا و پایین هدایت می کند. همچنین وظیفه ی اصلی ریل آسانسور هدایت کردن کابین و وزنه تعادل است. این ریل ها به صورت عمودی کابین و وزنه ی تعادل را هدایت می کنند.
در واقع می توان گفت ریل ها رابطه ی مستقیمی با ارتفاع و سرعت و ظرفیت آسانسور دارند. هر چقدر این عوامل بالاتر رود مقاطع ریل ها نیز بیشتر می شود. با توجه به نوع برند و قیمت، ریل های متفاوتی در بازار وجود دارند. از جمله آنها می توان به مارازی ایتالیا، ریل مونته فرو ایتالیا در دو طرح جدید و قدیم، ریل سوپر ساورا اسپانیا، ریل های آسانسور آیگون و فالکون محصول ترکیه و ریل مونته فرو چین اشاره کرد.
همچنین ریل های آسانسور بر اساس ابعاد و اندازه های بال T تقسیم بندی می شوند. مطلب مهم دیگری که لازم است بدانید این است که نوع ریل های آسانسور حتما باید بر اساس و طبق نحوه عملکرد، ظرفیت کابین آسانسور، نوع کاربرد و تمامی عواملی که بر ریل های آن اثر می گذارند، انتخاب شود.

ریل های آسانسور دقیقا چه وظیفه ای دارند؟

ریل های آسانسور وظایف بسیار مهمی در حفظ تعادل و امنیت کابین دارند. به طوری که هرگز نمی توان از اهمیت آنها چشم پوشی کرد. به بیانی ساده تر باید گفت که امنیت و تعادل آسانسور در در گرو جنس و نوع ریل آن است. و از آنجایی که آسانسورهای معمولی و شایع در بازار برای بالا بردن افراد و یا اشیا به سمت بالا و یا پایین به کار گرفته می شود.
اولین وظیفه ی این ریل ها هدایت آسانسور در جهت عمودی است. همچنین از ایجاد نوسانات و لرزش کابین جلوگیری می کند. از دیگر وظایف مهم ریل های آسانسور توقف و نگه داشتن کابین در جهت عمودی است. هدایت کابین و قاب وزنه در آسانسورهای کششی و ترمز اضطراری کابین از دیگر وظایف ریل های آسانسور است.

نصب اصولی ریل آسانسور

جنس ریل آسانسور چیست؟

همانطور که در بالا به آن اشاره شد ریل آسانسور جزو اصلی ترین و مهم ترین قطعات به کار رفته در آسانسور است. بنابراین مقاوم بودن و مرغوب بودن جنس ریل ها اهمیت بسیار زیادی دارد.
ریل های آسانسور از جنس فولاد هستند و ابزاری به نام کفشک کابین آسانسور را به این ریل ها متصل می کند. ریل های آسانسور از دو سمت به روغن دان وصل هستند که به طور اتوماتیک وار روغن کاری شوند. همچنین برای افزایش استقامت و مقاومت ریل ها به بدنه ی چاه آسانسور، این ریل ها به وسیله ی براکت وصل می شوند.

نحوه ی نگهداری ریل آسانسور

همانطور که می دانید آسانسور یکی از کاربردی ترین وسایلی است که در ساختمان های چند طبقه برای بالا و پایین رفتن از آن استفاده می شود. آسانسور در یک چاه مشخص در جهت عمودی حرکت می کند. نگهداری و بالا بردن سطح ایمنی آسانسور رابطه ی مستقیمی با حفظ سلامت و امنیت جان انسان ها دارد.
بنابراین ایمن بودن قطعات مختلف آسانسور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کابین و وزنه ی تعادل آسانسور بر روی دو ریل سخت و مقاوم نصب می شوند. بنابراین حفظ امنیت و نگهداری از ریل های آسانسور در درجه ی اول بسیار اهمیت دارد.
اولین موضوعی که باید آن را مد نظر داشت بالا بودن توان و مقاومت ریل هاست. استقامت بالای ریل ها باعث می شود تا وزن کابین به خوبی توسط ریل های آسانسور کنترل شود و اگر بار نامتعادل و اضافی داخل کابین قرار گیرد، تحمل نیرو و کنترل ترمز ایمنی حفظ شود.
همچنین ریل های آسانسور باید به طور محکمی به براکت ها وصل شوند تا در صورت بروز مشکلاتی اعم از نشست ساختمان و منقبض شدن بتن به صورت آسانی قابل تنظیم و جبران باشد. نکته ی مهمی که باید قابل توجه قرار دهید این است که هرگز نباید ریل ها به یکدیگر یا براکت ها جوشکاری شوند.

نصب ریل آسانسور بر روی دیواره ی آجری

وظیفه ی اصلی ریل آسانسور چیست؟

انتظار می رود اکنون با خواندن مطالب بالا از اهمیت بسیار زیاد ریل های آسانسور آگاه شده باشید. ریل آسانسور، این قطعه ی مهم وظایف اصلی و زیادی به عهده دارد که به خوبی اجرا شدن این وظایف موجب کار کردن ایمن و صحیح آسانسور می شود. یکی از ویژگی های اصلی ریل آسانسور، مقاومت در برابر نیرو های خارجی است.
این نیرو های خارجی موجب ایجاد نوسانات در کابین می شود که ریل های آسانسور از به وجود آمدن این نوسانات جلوگیری می کنند.
هنگامی که پاراشوت یا همان ترمز اضطراری فعال می شود ریل های آسانسور باعث توقف کابین آسانسور می شود و این موضوع یکی از مهم ترین وظایف ریل های آسانسور است چرا که در مواقع اضطراری موجب حفظ امنیت و جان انسان ها می شود. ریل های آسانسور از اصلی ترین قطعات آسانسور هستند بنابراین این قطعه ی اصلی وظایف مهمی دارد. از دیگر وظایف مهم ریل آسانسور پایین آوردن تعداد ارتعاشات افقی است.
پایین آوردن این ارتعاشات موجب حفظ و برقراری هرچه بیشتر تعادل کابین می شود.
کابین و وزنه ی تعادل با حداقل دو ریل هدایت می شوند. این ریل ها در حفظ تعادل در حرکت کابین نقش اصلی را دارند و حرکت کابین و وزنه ی تعادل را در جهت عمودی کنترل می کنند.

نحوه ی قرارگیری ریل ها در چاه آسانسور

 

انواع ریل آسانسور از نظر روند تولید

ریل های راهنما  به دو روش نورد سرد و ماشین کاری شده ساخته شده اند. نوع ساخت ریل های آسانسور بستگی به نوع کارایی و ظرفیت آن دارد. مبنا و اساس نصب درب آسانسور در هر طبقه، ریل های آن هستند. بنابراین اگر این ریل ها ناشاقول باشند با مشکلات متعددی همچون خرابی های مکرر آسانسور و عملکرد غیر ایمن آن مواجه می شود. بنابراین شاقول بودن ریل های آسانسور در هنگام نصب از بروز مشکلات این چنینی جلوگیری خواهد کرد. هرگونه نصب نادرست ریل های آسانسور تبعات بعدی نیز به همراه خواهد داشت.

روند تولید

استاندارد ها و قوانین نصب ریل های آسانسور

رعایت کردن قوانین و استاندارد های نصب موضوع مهمی است که باید در نصب آسانسور و قطعات آن به کار گرفته شود. آسانسور مجموعه ای هماهنگ از قطعات ریز و درشت است که در نهایت با استفاده از کابین به حمل بار و مسافر ختم می شود. هر گونه مشکل و قانون شکنی در نصب قطعات آسانسور منجر به صرف هزینه های بعدی می شود و حتی در مواردی باعث وارد شدن خسارت جانی که غیر قابل جبران است، می شود. در ادامه قصد داریم تا به بررسی بعضی نکات و استاندارد های لازم در هنگام نصب آسانسور و ریل های آن بپردازیم.

کابین آسانسور به وسیله ی ریل های آسانسور هدایت می شود و پس از نصب کابین بر روی این ریل ها در جهت عمودی حرکت می کند بنابراین ریل ها نباید هیچ گونه سطح ناصاف یا کجی داشته باشند. در نصب و راه اندازی آسانسور وزنه ی تعادل باید به وسیله ی ریل های آسانسور هدایت شود پس نصب استاندارد ریل ها بسیار اهمیت دارد. انتخاب صحیح ریل های آسانسور نکته ی دیگریست که باید به آن توجه کرد.

ریل آسانسور باید تحمل و توان سیستم ترمز ایمنی آسانسور را داشته باشد. ریل آسانسور باید توان حرکات و پیچش های ناشی از حرکت های اضافی داخل کابین را داشته باشد بنابراین باید در انتخاب نوع ریل نهایت دقت به عمل آید. در نظر گرفتن این موارد جزو قوانین نصب اصولی آسانسور هستند.

نکته ی دیگری که در قوانین نصب اصولی ریل های آسانسور مطرح می شود این است که تحت هیچ شرایطی نباید ریل ها به یکدیگر یا به براکت ها جوش داده شوند. این موضوع کاملا بر ضد قوانین و استاندارد های نصب ریل های آسانسور است. در نظر گرفتن مواردی همچون نشست ساختمان، تغییر دما  و انقباض بتن در نصب اصولی ریل های آسانسور الزامیست.

نصب و اجرای ریل گذاری

چه قطعات و تجهیزاتی در نصب ریل آسانسور استفاده می شود؟

در نصب و راه اندازی ریل های آسانسور قطعات مختلفی به کار رفته است که نصب صحیح و اصولی هر کدام از این قطعات در درجه ی اهمیت خاص خود قرار دارد.  هر کدام از این قطعات وظیفه ای بر عهده دارند که با نصب اصولی و انتخاب صحیح می توانند در بهبود عملکرد کلی آسانسور نقش موثری داشته باشند.

لقمه ریل آسانسور

لقمه های ریل یا به طور کلی اتصال دهنده های ریل واسطی بین ریل و براکت ها هستند که ریل های آسانسور توسط این لقمه ها به براکت وصل می شوند و محکم و استوار در سر جای خود قرار میگیرند. این نوع لقمه ها انواع مختلفی دارند که با توجه به شرایط، یکی از انواع آن به کار گرفته می شود.

پشت بند ریل آسانسور

پشت بند ریل های آسانسور، پلیت های فلزی ضخامت داری هستند که روی آنها 8 عدد سوراخ وجود دارد. این سوراخ ها برای اتصال ریل ها به یکدیگر مورد استفاده قرار میگیرند. به طوری که می توان گفت هر ریل 4 سوراخ را به خود اختصاص می دهد.

براکت ریل آسانسور

برای متصل شدن ریل های آسانسور به بدنه ی چاه آسانسور از براکت استفاده می کنند. براکت نیز مانند سایر قطعات انواع مختلفی دارد که با توجه به جنس و نوع ریل از انواع مختلف آن استفاده می شود. به طور کلی براکت ها در دو نوع آبکاری شده و براکت معمولی آغشته به ضد زنگ در بازار موجود هستند. هرگونه جوشکاری بر روی براکت ها ممنوع است و برای اتصال آنها فقط و فقط از پیچ و مهره استفاده می شود.

سیم شاقول

سیم شاقول ابزاری است که برای تراز کردن ریل آسانسور از آن استفاده می شود. این نوع سیم ها انواع مختلفی دارند که شامل ریسمان، نخ ماهی گیری، سیم فلزی نازک و تراز لیزری می شوند. بهتر است با توجه به نوع استفاده نوع سیم شاقول را انتخاب کنید تا در حین کار پاره نشود و نصب ریل های آسانسور را دچار مشکل نکند.

رعایت ایمنی در نصب ریل آسانسور

بخش بزرگی از مراحل راه اندازی آسانسور درون چاه آن اتفاق می افتد. نصب ریل های آسانسور نیز درون چاه آسانسور و با ارتفاع زیاد صورت میگیرد. علاوه بر رعایت کردن استاندارد های نصب و رعایت موارد مربوط به قطعات آسانسور، باید موارد ایمنی نیز رعایت شود. استفاده از وسایلی مانند کفش، کلاه، لباس ایمنی، دستکش و کمربند در هنگام نصب ریل آسانسور ضروریست. همچنین محل هایی که باید برای ایستادن مورد استفاده قرار گیرد باید از تخته های الوار مناسب و محکم استفاده شود.

آهن کشی در چاه آسانسور

نکات قابل توجه در انتخاب ریل آسانسور

حال که از اهمیت بالای ریل آسانسور آگاه هستید باید بدانید در هنگام انتخاب ریل آسانسور باید نکات مهمی را مد نظر قرار دهید. رعایت کردن این نکات منجر به انتخاب درست و صحیح می شود. ریل های آسانسور بعد از مرحله ی آهن کشی به صورت موازی در چاه آسانسور نصب می شوند. ریل های آسانسور در اندازه های مختلفی ساخته می شوند که طول شاخه های آن تقریبا 5 متر است.

در انتخاب نوع ریل های آسانسور ویژگی های آن ریل ها در نظر گرفته می شود. ویژگی هایی از قبیل طول، اندازه و روش ساخت. انتخاب درست و مناسب ریل ها می تواند تاثیر مثبتی در عملکرد آسانسور ایجاد کند. از اصلی ترین ویژگی هایی که در هنگام انتخاب ریل آسانسور باید در نظر گرفت، نمود سطح صاف ریل است.  سطح صاف ریل در حرکت درست کابین نقش بسیار مهمی دارد.
اگر ریل هر گونه سطح کج و ناصافی داشته باشد در عملکرد آسانسور و نوع حرکت کابین اختلال ایجاد می کند. نکته ی دیگری که در هنگام انتخاب نوع ریل آسانسور باید در نظر بگیریم تا انتخاب درستی داشته باشیم؛ ارتفاع، ظرفیت و سرعت آسانسور است. در نظر گرفتن این نکات مهم شما را در انتخاب صحیح یاری می کند چرا که باید بدانید نوع و جنس ریل های آسانسور در مقاومت و پایداری سیستم تعلیق و کابین آسانسور تاثیر فوق العاده زیادی دارد. نکته ی مهم دیگری که در انتخاب ریل آسانسور باید به آن توجه داشته باشید استاندارد بودن این قطعه است.
از آنجایی که این قطعه نقش بسیار مهمی در حفظ امنیت جانی کاربران دارد باید به دارا بودن اصالت و استاندارد آن حتما توجه داشت. به طور کلی می توان گفت که در انتخاب ریل آسانسور باید به ظرفیت کابین، سرعت آسانسور و ارتفاع کل چاه آسانسور دقت کرد؛ زیرا همگی در نظر گرفتن این عوامل باعث بالا رفتن سطح امنیت و عملکرد مطلوب می شوند.

رعایت استانداردهای نصب در راه اندازی آسانسور

 

نکاتی که در هنگام نصب ریل آسانسور باید در نظر بگیریم

نصب ریل آسانسور یکی از موارد مهم در راه اندازی آسانسور است. بالا بردن دقت و کیفیت در هنگام نصب آسانسور موضوعیست که کاربران و مسافران کاملا از آن بی خبر هستند و این موضوع پشت پرده باقی میماند. اما صاحب ساختمان و به خصوص نصاب آسانسور باید حتما نکات مهم را در هنگام نصب ریل های آسانسور در نظر بگیرند. همانطور که میدانید ریل های آسانسور وظیفه ی حرکت و هدایت کابین را به عهده دارند بنابراین نصب آنها بسیار مهم و پر اهمیت است. سطح این ریل ها باید کاملا صاف و صیقلی شده باشند تا در حرکت کابین اختلالی به وجود نیاید. ریل آسانسور اولین قطعه ای است که باید درون چاه آسانسور نصب شود. این ریل ها طول عمر بالایی دارند و به طور تقریب می توان گفت طول عمر آنها با طول عمر ساختمان برابر است.

بهترین برند ریل آسانسور

برند های بسیار زیادی درصددتولید ریل آسانسور برآمدند. یکی از بهترین برندهای ریل آسانسور مختص کشور اسپانیا است. این برند سوپر ساورا نام دارد. بسیاری از ریل های آسانسور که در بازار موجود هستند تقلبی اند. بنابراین در هنگام خرید حتما باید از اصالت کالا اطمینان حاصل کنید. این نوع ریل های تقلبی قیمت پایین تری به نسبت محصولات اصلی دارند و همین موضوع موجب شده تا خریداران زیادی را ترغیب به خرید این محصول کنند.  شایان ذکر است تا به این نکته اشاره کنیم از آن جایی که ریل آسانسور جزو قطعات اصلی آسانسور به حساب می آید هرگز کیفیت را فدای قیمت نکنید و در قبال امنیت جانی مصرف کنندگان مسئولیت پذیر باشید. برای اینکه ریل های اصلی و با قیمت مطلوب خریداری کنید می توانید به شرکت های معتبر و رسمی مراجعه کنید و پس از دریافت مشاوره ریل مورد نظر خود را خریداری کنید.
ریل آسانسور ساورا دارای گواهینامه ی بین المللی  ISO7465 می باشد و علاوه بر آن، ریل های این شرکت دارای استاندارد اروپا هستند.
در ساخت این ریل ها بیشتر مواد اولیه متعلق به شرکت ساورا است و در کارخانجات ساورا تولید می شود. ریل های این شرکت به نسبت سایر برندهای دیگر موجود در بازار قیمت بالاتری دارند؛ دلیل بالا بودن قیمت محصولات این شرکت بالا بودن کیفیت مواد اولیه و ساخت آن است. شرکت های دیگری نیز هستند که ریل های آسانسور با کیفیت مطلوب تولید می کنند و قیمت مناسب تری نیز دارند. از جمله این برند ها می توان به مونته فرو ایتالیا، مونته فرو چین، آیگون ترکیه، فالکون ترکیه و مارازی ایتالیا اشاره کرد.

تجهیزات در آسانسور

لقمه ریل آسانسور چیست؟

لقمه ریل آسانسور یکی از قطعات کوچک و مهم به کار رفته در آسانسور است. این قطعه ی مهم برخلاف کوچک بودن شکل ظاهری نقش بسیار موثری در ثابت شدن و استقامت اجزای نگه دارنده به یکدیگر دارد. لقمه آسانسور متناسب با وزنه‌ی تعادل و طول ریل انتخاب می شود.نکته ی بسیار مهمی که در خصوص بست آسانسور وجود دارد این است که تحت هر شرایطی باید این قطعه ثابت و محکم در سر جای خود قرار بگیرد و هیچ گونه آسیب و صدمه ای به آن وارد نشود. در بعضی موارد حتی تغییر درجه ی حرارت نیز باعث خمیدگی و تغییر حالت لقمه ریل آسانسور می شود. لقمه ی آسانسور که با نام بست آسانسور نیز شناخته می شود انواع مختلفی دارد که در ادامه ی این مبحث به بررسی آن خواهیم پرداخت.

بررسی انواع لقمه آسانسور

لقمه یا بست آسانسور، این قطعه ی کوچک و پر کاربرد انواع مختلفی دارد.  به طور کلی می توان گفت لقمه ی ریل های آسانسور به دو دسته ی پرسی و قالبی تقسیم می شوند. معمولا جنس این لقمه ها از فولاد و چدن هستند.

لقمه آسانسور

نکات مهم در نصب لقمه ریل های آسانسور

یک سری نکات مهم هستند که باید در هنگام نصب لقمه ی ریل های آسانسور در نظر داشته باشید تا هماهنگی در عملکرد اجزای آسانسور به خوبی اجرا شود. با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی این نکات بپردازیم. اولین نکته ای که باید در هنگام نصب لقمه در نظر گرفته شود این است که سطح لقمه ی ریل کاملا روی براکت قرار بگیرد و بدون تغییر در شکل ظاهری و تغییر حالت کاملا محکم در سر جای خود بسته شود. مورد بعدی اینکه به هیچ عنوان نصاب و یا سرویس کارنباید کناره و یا سطح لقمه را جوشکاری کند. همچنین در آسانسورهایی که ارتفاع آنها کمتر از 40 متر است از لقمه ریل های نوع ریختگی و در ارتفاعات بالای 40 متر از نوع فنری آن استفاده می کنند. برای نصب بست آسانسور باید ریلی که در چاه آسانسور قرار دارد را در نظر بگیرید و سپس نوع بست مورد نظرتان را انتخاب کنید. لقمه ها به طور کلی سه نوع دارند که شامل  A11   A13  A17  هستند. این لقمه ها بر روی براکت نصب می شوند بنابراین در ابتدا باید براکت نصب شود و سپس بست آسانسور روی آن بسته شود. بر روی براکت ها سوراخ هایی وجود دارد که لقمه ریل دقیقا روبروی آنها و از طریق پیچ به براکت متصل می شود.

کاربرد لقمه ریل آسانسور چیست؟

لقمه ریل آسانسور قطعه ی کوچک اما با وظایف بزرگ است. این قطعه برای ثابت و محکم نگه داشتن سایر قطعات به کار رفته در آسانسور استفاده می شود به همین علت است که نام دیگر لقمه ریل آسانسور، بست آسانسور است. اصلی ترین کاربرد لقمه ریل، برای ثابت و استوار نگه داشتن ریل آسانسور بر روی براکت است. اگر در هنگام نصب لقمه متوجه شدید که مشکلی پیش آمده است و لقمه ناتراز است حتما آن را با لقمه سالم جایگزین کنید چرا که این قطعه ی کوچک وظایف بزرگی دارد که می تواند بعدها پس از نصب مشکلاتی در عملکرد آسانسور به وجود آورد.

لقمه و براکت برای اتصال ریل آسانسور

نکاتی که باید در هنگام نصب لقمه ریل بدانیم

در هنگام خرید و نصب لقمه ریل های آسانسور باید نکات مهمی را در نظر بگیرید که ما قصد داریم در ادامه به بررسی آنها بپردازیم.

 •     اولین نکته این است که هر براکت توسط دو عدد لقمه ریل آسانسور به ریل متصل می شود.
 •    در انتخاب لقمه ریل حتما باید به نوع ریل آسانسور و براکت توجه داشته باشید.
 •    لقمه ی ریل آسانسور در دراز مدت نباید تغییر حالت دهد، حتی در صورت نشست ساختمان و سایر عوامل این چنینی
 •    لقمه ی آسانسور تحت هیچ شرایطی نباید کوچکترین تغییری کند، در شرایطی که ترمز آسانسور فعال می شود و یک     حالت اصطکاک بر روی ریل های آسانسور به وجود می آید، بست آسانسور نباید هرگز تغییر حالت و وضعیت دهد.
 •     تغییر دما و حرارت و منبسط شدن قطعات آسانسور نباید در محکم بودن بست آسانسور خللی ایجاد کند.
 •     اگر در هنگام نصب مشکلی در فرم و ظاهر لقمه ریل آسانسور به وجود آمد حتما آن را با یک بست سالم تعویض کنید و هرگز از بست خراب استفاده نکنید.
 •   جوشکاری در اطراف و روی بست آسانسور اکیدا ممنوع می باشد.
 •    ارتفاع آسانسور در در انتخاب نوع لقمه ریل اهمیت دارد برای ارتفاع کمتر از 40 متر از لقمه ی ریختگی و برای ارتفاع بالای 40 متر از لقمه ی فنری استفاده می شود.

نکات لقمه ریل آسانسور

همانطور که در مباحث قبلی به آن اشاره کردیم، لقمه ریل آسانسور قطعه ای کوچک و به ظاهر ساده است که وظایف و کارایی های بزرگی دارد. اگر این قطعه به درستی نصب نشود بعدها در عملکرد کلی آسانسور اختلال ایجاد می کند. نصب صحیح این قطعه اهمیت بسیار زیادی دارد چنانچه اگر در هنگام نصب متوجه شدید این قطعه تغییر شکل و حالت داده است باید آن را حتما با یکه لقمه ریل دیگر تعویض کنید. ساختمان هایی که ارتفاع آنها بیش از 40 متر است به مرور زمان دچار نشست می شوند؛ و مصالح و بتن های به کار رفته در آن کمی جابجا می شوند. این موضوع یک امر کاملا طبیعیست. بنابراین لقمه ریل های آسانسور باید انبساط طولی داشته باشند و داخل لقمه ریل باید به صورت عمودی جابجا شود. این جابجایی های کوچک نباید از مقاومت و استقامت لقمه ریل های آسانسور کم کند.

قطعات لقمه ریل آسانسور

در مواردی دیگر حمل بارهای سنگین توسط کابین آسانسور و یا تغییر حرارت می تواند منجر به تغییر شکل بست های آسانسور شود. در چنین شرایطی باید از نوع دیگر این بست ها یعنی بست های فنری استفاده شود.
این نوع بست ها در اندازه های متفاوتی در بازار موجود هستند. همچنین این نوع بست های فنری از طراحی های گوناگونی برخوردارند که می توان از آنها در نصب انواع مختلف آسانسور ها استفاده کرد. استفاده از بست های فنری کاملا برای ساختمان هایی که ارتفاع آنها بالای 40 متر است، مناسب است. چرا که حمل و نقل بارهای سنگین و تعداد افراد بیشتر در این ساختمان ها شایع تر است و علاوه بر آن نشست مصالح ساختمانی در ساختمان های بالای 40 متر شدید تر است.
در بعضی مناطق زلزله خیز و برج های مخابراتی که مدام در معرض تشعشعات و نوسانات قرار دارند به علت اینکه حجم بتن به کار رفته در آنها کمتر است و با مرور زمان این حجم مجددا کاهش می یابد، موجب خمش و تغییر حالت ریل های آسانسور می شود که در این شرایط نیز باید با استفاده از لقمه ریل مناسب این مشکلات را پوشش داد. به طور کلی باید گفت در نظر گرفتن تمامی این موارد از به وجود آمدن خرابی ها و همینطور صرف هزینه های مجدد و همچنین جلوگیری از وارد شدن خسارات جانی و مالی جلوگیری می کند.

لقمه یا بست آسانسور در انواع مختلف

ازمعرفی تا کاربرد براکت ها

براکت یکی از قطعاتی است که در چاه آسانسور نصب می شود.  نقش مهم و اصلی براکت همان طور که در مباحث قبلی به آن اشاره شد، اتصال ریل ها به درون چاه آسانسور است.  همچنین از این قطعه به عنوان مهار کننده ریل آسانسور استفاده می شود. براکت یکی از قطعات مهم و پر کاربرد در آسانسور است. علاوه بر مواردی که به ان اشاره شد براکت ها وظیفه ی اتصال ریل های راهنمای آسانسور به دیواره ی چاه آسانسور را دارند.

نصب اصولی براکت ها اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که در صورت نصب نا درست عملکرد ریل های آسانسور دچار اختلال می شود. در صورتی که براوت ها و ریل ها به طور اصولی نصب نشوند ایمنی آسانسور به شدت کاهش می باید و این امر موجب وارد شدن خسارات متععد می شود.
شاید باورپذیر نباشد اما براکت ها وظیفه ی مهمتری نیز دارند که نمی توان از آن چشم پوشی کرد. براکت ها برای تصحیح ناترازی های شاقولی دیواره های چاه آسانسور نیز مورد استفاده قرار میگیرند.  به طور کلی می توان وظایف مهم براکت ها را به شکل زیر دسته بندی کرد:

 •  مهار کردن ریل های هدایت کننده ی کابین آسانسور
 •  تصحیح ناترازی و شاقولی غلط دیواره های چاه آسانسور
 •  متصل کردن ریل های آسانسور به سازه های فلزی درون چاه آسانسور
 •  متصل کردن ریل ها به دیواره های بتنی چاه آسانسور

براکت ها در نوع حرکت کابین آسانسور تاثیر بسیار زیادی دارند. برای بالا رفتن کیفیت حرکت کابین باید در ابتدا براکت ها و سپس ریل های آسانسور به درستی و کاملا اصولی در سر جای خود نصب شوند. در آسانسور هایی که براکت و ریل های آن به درستی نصب شده باشد، حرکت کابین کاملا نرم و بدون لرزش است.  براکت ها دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به نوع ریل از یکی از انواع آن استفاده می شود. شرکت های داخلی و خارجی بسیار زیادی برای تولید انواع براکت ها اقدام کرده اند و معیارهای مختلفی را برای تولید براکت در نظر گرفته اند. این معیارها شامل موارد زیر می شوند.

 •  سرعت حرکت کابین
 •  ظرفیت کابین آسانسور
 •  اندازه ی ریل های آسانسور
 •  نوع و جنس ریل آسانسور
 •  سیستم پاراشوت یا همان ترمز ایمنی

بنابراین با در نظر گرفتن معیارهای بالا باید نوع براکت مناسب را انتخاب کرد. به طور کلی براکت ها به سه دسته تقسیم می شوند. براکت های نبشی، براکت های ورقه آهنی و براکت های ناودانی. هر کدام از این براکت ها باید با توجه به مواردی که در بالا به آن اشاره شده، مورد استفاده قرار گیرند که این یعنی استفاده ی استاندارد و اصولی.

براکت و لقمه باید کاملا سالم باشند

نصب براکت و بررسی نکات مهم آن

همان طور که می دانید براکت ها قطعه ی مهم و پر کاربرد هستند و وظایف مهم زیادی دارند. نصب این قطعه ی مهم باید توسط پیمانکار و نصاب آسانسور صورت گیرد. براکت ها به دیواره ی بتنی، دیواره ی آجری و تیر فلزی متصل می شوند. در آسانسورهای کششی روش ریل گذاری به صورت آهن کشی است.  آهن کشی همان اتصال براکت به اسکلت فلزی ساختمان است. این نوع اتصال و این روش جزو یکی از بهترین روش های ریل گذاری آسانسور است. در این روش اتصال قبل از انجام هر کاری باید اندازه و ابعاد تیرها، جنس و نوع تیرها و همچنین فاصله ی آنها از یکدیگر را بررسی کرد. محل نصب براکت ها بسیار مورد اهمیت قرار میگیرد؛ چرا که پس از نصب براکت، ریل های آسانسور نیز در همان جا نصب می شوند. نصب اصولی و صحیح براکت ها در عملکرد مطلوب ریل ها تاثیر گذار است.

و این موضوع منجر به بهبود عملکرد موتور آسانسور و بهبود عملکرد کلی آسانسور می شود. هر ریل بر روی یک براکت نصب می شود. براوت ها باید در فاصله ی مشخصی با درب آسانسور نصب شوند. در نصب براکت ها حتما باید از شاقول و گونیا برای تراز شدن آنها استفاده شود. همانطور که قبلا نیز به آن اشاره کردیم براکت ها محل اتصال ریل های آسانسور به دیواره های چاه آسانسور هستند؛ این اتصال فقط از طریق پیچ و مهره صورت میگیرد و هرگز از جوشکاری برای اتصال و انجام هر گونه عمل دیگر، استفاده نمی شود. در نظر گرفتن فاصله ی مناسب و استاندارد در نصب براکت ها اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا در صورت فعال شدن سیستم پاراشوت ریل های آسانسور نباید دچار هیچ گونه خمیدگی و لغزش یا پیچش شوند. در موارد بسیار زیادی برای ریل وزنه تعادل از براکت های نبشی استفاده می کنند. همچنین برای ریل کابین آسانسور از براکت اوتیسی استفاده می شود.

براکت ها قطعات مهم و کاربردی هستند که قطعات و اجزای مهم دیگر آسانسور بر روی آن تعبیه می شود. براکت پایه و اساس نصب اصولی آسانسور است بنابراین باید با انتخاب صحیح و نصب اصولی و همچنین در نظر گرفتن شرایط و نکات مهم در عملکردهای بعدی آسانسور بهبود بخشید و از وارد شدن خسارت های متعدد جلوگیری کرد.

وظایف براکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *