قطعات آسانسور بخش سه

درب طبقات آسانسور به درب بیرونی آسانسور گفته می‌شود و یکی از مهم‌ترین قطعات آسانسور می‌باشد. که در هر طبقه نصب شده و در دو مدل لولایی و اتومات می‌باشد. درب‌های لولایی فقط یک نوع بوده و به صورت لولایی با دست باز می‌شود. اما درب‌های اتومات در دو مدل تلسکوپی و سانترال موجوداند که به صورت اتوماتیک باز و بسته می‌شوند. درب طبقات نسبت به درب کابین نیز به سه دسته کلی زیر تقسیم می‌شوند:

1_ درب ساده: درب طبقات لولایی بدون درب کابین

در درب ساده درب طبقات لولایی بوده و درب کابین وجود ندارد اما نا گفته نباشد که این کار غیر استاندارد بوده و همیشه باید درب کابین وجود داشته باشد تا ایمنی کامل رعایت شود.

2_ درب نیمه اتومات: درب طبقات لولایی با درب کابین اتومات ( اتوبوسی یا تلسکوپی ):

در درب‌های نیمه اتومات که درب طبقه لولایی است درب کابین نمی‌تواند سانترال باشد و حتما باید تلسکوپی یا اتوبوسی باشد و همیشه باید در نظر داشت که باز شو درب کابین با درب طبقات یکسان باشد. یعنی اگر درب طبقات راست باز شو باشند باید درب کابین هم راست باز شو باشد و بلعکس.

3_ درب تمام اتومات: درب طبقات و درب کابین هر دو اتومات:

درب طبقات تمام اتومات خود به دو دسته تمام اتومات تلسکوپی و تمام اتومات سانترال تقسیم می‌شوند. یعنی اگر درب کابین اتوماتیک سانترال بود درب کابین نیز باید سانترال باشد.

درب طبقات لولایی

درب‌های لولایی همانطور که از نامشان پیداست به صورت دستی باز و بسته شده و در دو مدل کلی چپ باز شو و راست باز شو موجود می‌باشد.

درب طبقات اتومات

همانطور که گفته شد درب‌های طبقات اتومات در دو مدل تلسکوپی و سانترال موجود می‌باشند که از سه بخش کلی مکانیزم ( سر درب )، لته‌ها و سیل پاخور تشکیل شده اند. مکانیزم یا همان سر درب بالاترین قسمت درب طبقات می‌باشد که خود متشکل دو شاخ کنتاکت درب طبقات و قرقره‌ها و تسمه‌های کشنده بوده که کار نگه داری و باز و بسته کردن لته‌ها را انجام می‌دهد.

لته‌ها یا لنگه‌های درب نیز در قسمت بالایی از طریق پیچ و مهره‌های خاص به نام گوشواره‌ای به مکانیزم متصل شده و در پایین از طریق کفشک‌های کوچک داخل شیارهای سیل پا خور قرار گرفته و بسته به باز شو درب طبقات به سمت راست یا چپ حرکت می‌کنند.

درب طبقات اتومات تلسکوپی

درب‌های تلسکوپی همانطور که از نامشان پیداست کاملا شبیه به تلسکوپ بوده و هنگام باز و بسته شدن لته‌های درب طبقات به صورت تلسکوپی روی هم جمع شده و باز و بسته می‌شود و معمولا دارای دو، سه و چها لته می‌باشند.

درب‌های اتومات در بالا دارای سر درب طبقات بوده که لته‌ها روی آن نصب شده و به کمک آن باز و بسته می‌شود. معمولا درب‌های تلسکوپی در چاه به جای کمتری نیاز داشته و رایج تر از سانترال می‌باشد. لازم به ذکر است که این گونه درب‌های طبقات در دو صورت راست و چپ باز شو موجود می‌باشند.

درب طبقات اتومات سانترال

درب‌های سانترال همانطور که می‌دانید به صورت مرکزی از وسط باز شده و هر لته به یک سمت باز می‌شود. درب سانترال نیز در بازار به صورت دو و چهار لته موجود می‌باشد که هرچقدر تعداد لته‌ها کمتر باشد نصب و تنظیم درب آسان تر می‌باشد.

شایان ذکر است درب کابین اسانسور یکی از حساس ترین قطعات آسانسور می‌باشد که باید در خرید لوازم آسانسور به آن دقت بشیتری کنیم.

درب طبقات آسانسور

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *