بدون شک‌یکی از مهم ترین و اساسی ترین اجزا‌یک ساختمان، آسانسور می‌باشد موتور آسانسور به عنوان قلب تپنده این مجموعه مهم نقش بسیار زیاد و پر رنگی در ساختمان ایفا میکند. از این جهت انتخاب کردن موتور آسانسور نیازمند بررسی و تحلیل فاکتورها و معیار‌های متنوع و مهمی‌است. توصیه می‌کنیم در این زمینه با افراد آگاه و کاربلد و متخصص مشورت کرده تا ضمن صرفه جویی در هزینه و وقت، آسانسور ساختمان از بازده بسیار مناسب و مفیدی برخوردار باشد.

موتور آسانسور

موتور آسانسور چیست؟

موتور آسانسور در واقع  کار حرکت دادن  کابین و  قاب وزنه‌ی آسانسور را به وسیله بکسل بر عهده دارد. موتور آسانسور با کیفیت موتور‌ی است که کیفیت حرکت مطلوب تر و دارای دوام بیشتری باشد  و همچنین  در مواقع خطر‌های احتمالی  مقاومت زیادی تری  از خود نشان دهند.

چرا موتور آسانسور اینقدر با اهمیت است؟

برای  انتخاب بهترین  موتور آسانسور چهار فاکتور و پارامتر بسیار مهم وجود دارد. شما در ابتدا  باید بر اساس ظرفیتی که آسانسور خود را برای آن طراحی کردید و همچنین مقدار برق مصرف شده ( معمولا بر حسب کیلووات) بر اساس قدرت  و دور  موتور و همچنین بر اساس سرعت حرکت موتور مورد نیاز شما و مهمتر مقدار ترافیک مجموعه آسانسور، موتور آسانسور خود را انتخاب کنید.   اگر میخواهید آسانسور خود را بدون موتورخانه به  اجرا درآورید باید از موتور‌های گیرلس استفاده کنید.

موتور آسانسور گیربکس دار

موتور آسانسور باید از مرغوب ترین با کیفیت ترین قطعات و مواد  ساخته شده باشد  تا بتواند نقش خود را به بهترین شکل ممکن  انجام دهد. هر موتور آسانسور دارای‌یکسری  مشخصات و ویژگی‌هایی  که با استفاده از این ویژگی‌ها و مولفه‌ها افراد مصرف کننده می‌توانند موتور آسانسور مورد نظر خود را خریداری کنند. برخی از این مشخصات عبارتند از: مدت زمان گارانتی، ظرفیت موتور، فرکانس، راندمان، میزان سرعت موتور، قدرت و توان موتور، مدت زمان خدمات پس از فروش، وزن گیربکس، تعداد سیم پیچ‌های موتور، کشور سازنده، برند موتور و میزان استارت موتور در ساعت که می‌تواند برای راهنمایی بیشتری مشتریان استفاده گردد.

 

موتور مناسب آسانسور چه موتوری می‌باشد؟

در کنار همه‌ی این مزایایی که گفته شد موتور آسانسور‌های گیرلس  نسبت به گیربکس  دارای معایبی نیز می‌باشد که برخی از این معایب عبارت است از :

 • برای نصب و راه اندازی آن به تخصص و مهارت بسیار بالایی نیاز است
 • برای راه اندازی آن هزینه بسیار بالایی نیاز است
 • عدم کارایی مناسب  و درست در بعضی از محیط‌ها مانند محیط‌های صنعتی
 • نیاز به طراحی دقیق و انتخاب اجزای مناسب و هماهنگ

البته باید گفت با توجه به معایب موتور‌های گیرلس نسبت به گیربکس  دار اما استفاده کردن در دراز مدت از قطعات موتور گیرلس  میتواند از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر باشد. بنابراین بهترین نوع موتور، موتور آسانسور گیرلس می‌باشد.

انواع موتور آسانسور

موتور آسانسور به ‌طور کلی به دو بخش اصلی تقسیم می‌ شود که این دو بخش اصلی عبارت ‌است از: موتور گیربکس و موتور گیرلس؛  که در واقع موتور گیرلس  نام دیگر آن موتور بدون گیربکس است که در ادامه مطلب به توضیح و تفصیل این دو مورد می‌‌پردازیم.

موتور آسانسور گیربکس دار

موتور آسانسور گیربکس خود از چهار قسمت تشکیل شده ‌است که این چهار مورد عبارتند از: موتور الکتریکی, گیربکس, فلکه گیربکس و ترمز که عملکرد نادرست و بد هر‌یک  از این  قطعات موتور باعث می‌شود مابقی قطعات نیز دچار مشکل و نقص شوند. در موتور آسانسور اگر نیرو محرکه ای که وارد می‌‌شود از الکتروموتور  به‌یک قرقره از طریق چرخ دنده باشد این نوع موتور گیربکس دار می‌باشد چیزی که باعث چرخیدن موتور‌های گیربکس دار می‌شود جریان برقی است که وارد موتور میشود  و باعث چرخش دور موتور در سیم پیچ می‌شود. جالب است بدانید که برای جاهای کم ارتفاع  و همچنین با  تعداد نفرات اندک از موتور گیربکس دار و برای  مکان ‌هایی با ارتفاع زیاد و همچنین تعداد نفرات زیاد از موتور گیرلس دار استفاده  می‌شود.

موتور آسانسور در نمایشکاه های بین المللی تهران

 

جالب است بدانید  موتور الکتریکی آسانسور تنها وزن افراد و اجسام را حمل می‌کند. به این طریق  که‌یک سیم بکسل از‌یک طرف به تعدادی وزنه که جنس چدن می‌باشد و از طرف دیگر به کابین آسانسور وصل میکنند و بعد وزن کابین آسانسور را با وزنه‌های چدنی برابر می‌گیرند و در طبقه‌های وسط لول می‌کنند.

فلکه گیربکس آسانسور که  بر روی گیربکس وصل  می‌شود و به شکل ‌یک قرقره می‌باشد که در جهت انتقال دادن توان نیاز  موتور آسانسور و حرکت به سیم بکسل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جالب است بدانید برای انتقال دادن توان موتور آسانسور می‌توان از‌یک  فلکه بسیار  بزرگی استفاده کرد که البته  انجام دادن این کار خیلی مقرون به صرفه نیست بنابراین از دو تا فلکه کوچک تر استفاده می‌کنند. کار باعث می‌شود فاصله مناسب و ایده آل بین کابین و وزنه برقرار شود.

وظیفه گیربکس موتور، تبدیل سرعت بالا که به وسیله موتور به شافت ورودی به سرعت پایین از شافت خروجی که در نهایت به فلکه گیربکس منتقل می‌شود است به طور کلی گیربکسی مناسب است که بتواند کابین را به وسیله سیم‌هایی با‌یک سرعت معین و مشخص به حرکت درآورد.

انواع موتور آسانسور

موتور آسانسور گیربکس دار ۲ سرعته

در موتور گیربکس دار  دو سرعته  آسانسور دو سیم پیچ و همچنین دو سرعت برای حرکت تعریف شده است در ابتدا آسانسور با‌یک دور تند شروع به حرکت میکند و زمانی که حدوداً به ۳۰سانتی‌متری تراز طبقه مورد نظر رسید دور آن آهسته کند و در نهایت در تراز طبقه موردنظر متوقف خواهد شد. اما برای کاهش ضرر و ضربات ناشی از  شتاب اولیه و شتاب منفی توقف آسانسور تمهیدات لازم را انجام داده‌اند و آن استفاده از‌یک قطعه چرخ فلزی و سنگین به نام فلایویل است که به موتور آسانسور متصل است. از این قطعه برای نرم تر حرکت کردن استفاده میشود.

موتور آسانسور گیربکس دو سرعته نسبت به تک سرعته دارای معایب‌های بسیاری می‌باشد‌یکی از این معایب استپ‌های ناگهانی است که به تدریج  باعث کهنه شدن و فرسوده شدن قطعه‌ها‌ی آسانسور می‌شود البته می‌توان گفت قطعه فلایویل تا حدودی از ضربات و ضررها کم میکند اما باز هم افراد می‌توانند آن استپ‌ها  و توقف‌های  ناگهانی را احساس کنند این استپ‌ها علاوه بر این که به قطعات آسیب وارد می‌کند باعث مصرف زیاد جریان برق می‌شود که این خود افزایش سرسام آور  هزینه برق را در پی خواهد داشت.

تجهیزات-موتور-آسانسور

موتور گیربکس دار تک سرعته

موتور گیربکس دار تک سرعته آسانسور نیروی خود را به وسیله گیربکس به آسانسور انتقال می‌دهد و فقط‌یک سرعت حرکت برای آن تعریف شده است و با همان‌یک سرعت که برای آن تعریف شده است در طول مدت حرکت کار می‌کند به همین دلیل است زمانی که کابین به نزدیکی طبقه مورد نظر میرسد به وسیله ترمز  دور موتور حرکت کابین آهسته و به مرور کم می‌شود و در نهایت این که  کابین در تراز طبقه موردنظر متوقف خواهد شد.

موتور گیرلس(بدون گیربکس)

دومین نوع موتور آسانسور، موتور گیرلس دار است این نوع موتور آسانسور خود به دو دسته تقسیم می‌ شود که عبارت ‌است  از  MRl و MR که MRl مخفف کلمه Machine room less می‌باشد. با روی کار آمدن  این  نوع موتور آسانسور رقابت شدید و تنگاتنگی  بین شرکتهای بزرگ سازنده آسانسور به خصوص موتور آسانسور ایرانی و موتور آسانسور خارجی در جهان بوجود آمد، و هر از چند گاهی نوآوری جدید و تازه ای  وارد بازار آسانسور می‌شود. آسانسور بدون موتورخانه‌یا همان (ام – آر – ال) از‌یک  بسیار کوچک و کم حجم اما به شدت قدرتمند استفاده می‌کند و بجای اینکه مثل  موتور گیربکس ‌های قدیم و سنتی با‌یک شاسی فولادی با  وزن سنگین  در موتور خانه آسانسور بر روی سقف چاه قرار بگیرد، این موتور کم حجم و کوچک و  بسیار سبک آسانسور MRL  به داخل چاه آسانسور منتقل شده و با‌یک شاسی کوچک  در بالاترین نقطه بر روی ریل‌های آسانسور قرار داده میشود  و کمترین  فضای ممکن را اشغال می‌کند، این  دستگاه مزیت‌های بسیار زیادی دارد. از مزیت‌ها‌ی موتور گیرلس  می‌توان  به مصرف انرژی کم و کیفیت بالای آسانسور در هنگام حرکت و همچنین حرکت نرم آن اشاره کرد. موتور آسانسور گیرلس خنک عمل میکند  و این باعث افزایش طول عمر مفید موتور خواهد شد.

موتور آسانسور گیرلس

 از موتور آسانسور‌های بدون گیربکس‌یا همان گیرلس (gearless) به منظور افزایش هر چه بیشتر بازده استفاده می‌شود. از ویژگی‌ها  و مشخصه‌های  اصلی موتور آسانسور گیرلس می‌توانیم  به مواردی چون: ۱. طراحی منظم و ظریف ۲. ایجاد کمترین صدا ۳. مصرف کمترین انرژی ۴. بالاترین کیفیت و طولانی ترین کارکرد ۵. ساخته شده از بهترین مواد چدن و مقاوم در برابر فشار سیم بکسل ۶. داشتن توانایی آزاد کردن ترمز به دو شکل ۷. طراحی شده برای استفاده منطبق با پیشرفت‌های  روز دنیا ۸. طراحی شده بدون نیاز به موتورخانه اشاره کنیم.

 

موتور آسانسور در موتورخانه

موتور آسانسور بدون گیربکس وبر

از زمانی که موتور آسانسور بدون گیربکسی‌یا همان گیرلس در میان استفاده کنندگان محبوبیت‌یافته است ایران نیز با راه اندازی شرکت پاک صنعت موتور این نوع از موتور را تولید و به بازار عرضه کرد این نوع موتور توانسته است نشان CE را نیز از آن خود کند.

تفاوت موتور آسانسور گیربکس دار و گیرلس

حال در این جا به بررسی تفاوت موتور آسانسور گیرلس و گیربکس دار می‌پردازیم: ۱. موتور گیرلس بعلت عدم گیربکس و سیم در طراحی خود دارای ابعاد و حجم کمتری نسبت به موتور آسانسور گیربکس دار  است ۲. بازدهی موتور گیرلس دار نسبت به موتور آسانسور گیربکس دار بیشتر است به طوری که  موتور گیرلس بازدهی نود درصدی دارد و موتور گیربکس دار دارای بازدهی پنجاه درصدی است ۳. موتور آسانسور گیربکس دار به دلیل این که  دارای گیربکس است نیاز به روغنکاری  دارد در صورتی که موتور گیرلس به روغن کاری نیازی ندارد ۴. موتور آسانسور گیرلس  با توجه به طراحی و بدنه ای  که دارد داغ نمی‌کند به عبارتی برای خنک شدن نیاز به توقف ندارد اما موتور گیربکس دار برای خنک شدن نیاز به توقف دارد. ۵. موتور آسانسور گیرلس دور آن چیزی حدود 150 دور بر دقیقه می‌باشد ولی موتور گیربکس دار دارای ۱۵۰۰ دور بر دقیقه است این می‌تواند ‌یکی از علت‌های  صدای زیاد تولید شده و همچنین مصرف برق بالای زیاد توسط موتور آسانسور گیربکس دار شود. 5 در موتور‌های گیرلس دار هزینه‌های نصب و نگهداری خیلی کمتر از موتور‌های گیربکس دار می‌باشد. 6. موتور‌های گیرلس دار صدای کمتری نسبت به موتور‌های گیربکس دار تولید می‌کنند که این می‌تواند نقش بسزایی در کاهش آلودگی صوتی و سروصدا داشته باشد. . ۷ در موتور‌های گیرلس دار MRL نیازی به استفاده از موتور خانه نمی‌باشد در حالی که موتور‌های گیربکس دار به موتورخانه نیاز دارند. ۸. در موتور‌های گیربکس دار برای کاهش ضرر و زیان‌های ناشی از شتاب توقف آسانسور از قطعه ای به نام فلایویل استفاده می‌شود که در موتور‌های گیرلس دار از این قطعه استفاده نمیشود. 9. موتور آسانسور‌های گیرلس  دارای کیفیت بسیار بالا در حرکت آسانسور می‌باشد. 10. موتور آسانسور گیرلس دار سازگاری زیادی با طبیعت و محیط زیست دارند و آسیب‌های ناشی از آن به محیط زیست نسبت به موتور‌های گیربکس دار کمتر است معمولا با توجه به شرایط آب و هوایی و ایران ساخته شده اند. 11. موتور آسانسور‌های گیرلس نسبت به موتور گیربکس‌ها حجم و فضای خیلی کمتری را اشغال می‌ کنند. 12. موتور آسانسور‌های گیرلس دار  قطعات آن دارای طول عمر بالاتر و مفید تری نسبت به قطعات موتور گیربکس دار است.

تولید موتور آسانسور

موتور آسانسور هیدرولیک

در این مطلب قصد داریم شما را هرچه بیشتر و بهتر با موتور آسانسور هیدرولیک, مزایا و معایب آن آشنا کنیم. حدوداً سال ۱۸۹۰ میلادی نسل‌های  اول آسانسور هیدرولیک, آبی بودند‌یعنی به جای استفاده از روغن که امروزه در موتور آسانسورها استفاده میشود از بخار آب استفاده میکردند در سال ۱۹۵۴‌یک شرکت خارجی آلمانی اولین آسانسور هیدرولیک روغنی را تولید کرد که می‌توانیم از مزیت‌های  این محصول به طول عمر مناسب قطعه‌ها  عدم زنگ زدگی به دلیل استفاده نکردن از بخار و آب اشاره کرد.

آسانسور‌های  نسل قدیمی‌هیدرولیک چه موتور آسانسور ایرانی و جه موتور آسانسور خارجی دارای سیستم‌یک به هشت بودند‌یعنی این که با باز شدن چیزی حدود‌یک متر جک هشت متر جابجایی بدست می‌آمد. علاوه بر مزیت‌هایی  که در بالا اشاره کردیم از دیگر مزیت‌های عالی این سیستم هیدرولیکی نسبت به موتور آسانسور‌های  کششی می‌توان  به این موضوع اشاره کرد که اندازه کابین آسانسور هیدرولیکی چیزی حدود ۱۵درصد بزرگ تر از کابین آسانسور کششی است. جالب است بدانید که در آسانسور‌های  هیدرولیکی نیاز به چاه آسانسور نیست و می‌توان این سیستم را در ساختمان به صورت  شیشه ای نصب کرد. این سیستم هیدرولیکی دارای حرکتی نرم تر و بی صدا و همچنین خرابی کمتر به نسبت آسانسور کششی می‌باشد. علت بی صدا بودن در انواع آسانسور‌های هیدرولیکی این است که موتور فقط در زمان حرکت رفت کابین به بالا روشن است و در هنگام پایین آمدن موتور کاملاً خاموش می‌باشد. در  آسانسور‌های  هیدرولیکی ۴۰ درصد کاهش مصرف آهن کشی  نسبت به آسانسور کششی داریم که این مزیت هزینه‌های  بسیار کمتری را برای‌یک کارفرما در اجرای ‌یک پروژه بسیار بزرگ به ارمغان می‌آورد. نکته ای  که حائز اهمیت است ایمنی بالا و طول عمر مفید بخصوص در مکان‌های  مرطوب مانند شمال و جنوب کشور است که این ویژگی بسیار ایده آل  بوده و مورد توجه بسیاری از مصرف کننده گان  قرار گرفته است.

این آسانسور توانایی جابجایی بار‌هایی  با وزن بسیار بالا را نیز دارد و همچنین آسانی و داشتن سرعت عمل در عملیات اضطراری به دلیل عدم موتور در موتور خانه برای نجات افراد داخل آسانسور نیاز به رفتن به بالاترین طبقه نیست.

موتور آسانسور در موتورخانه2

باید توجه داشته باشید که در آسانسور‌های هیدرولیکی هیچ وزنه و سیم بکسل استفاده نشده‌ است و به همین دلیل هنگام تکان‌های خیلی  شدید و‌یا حتی زلزله به هیچ عنوان احتمال سقوط کابین و‌یا افتادن وزنه روی کابین وجود ندارد. پس شما با انتخاب کردن سیستم هیدرولیکی به جای کششی می‌توانید سلامت افراد را در مواقع زلزله و دیگر پدیده‌‌ها تضمین کنید.

با همه مزیت‌هایی  که این سیستم هیدرولیکی دارد‌یکسری معایب و محدودیت‌ها را نیز دارا می‌باشد که‌یکی از این محدودیت‌ها ارتفاع می‌باشد به دلیل استفاده از جک در این موتور آسانسور‌های  هیدرولیکی ما محدودیت ارتفاع داریم که این محدودیت برای جک‌های مستقیم به 22 متر  و برای جک‌های غیرمستقیم به ۲۸ متر میرسد دومین محدودیت سرعت می‌باشد بیشترین سرعت در این سیستم‌های هیدرولیکی ۱متر می‌باشد در حالی که  در آسانسور‌های کششی به ۲۴ متر هم رسیده است.

تجهیزات و قطعات موتور آسانسور

موتور هیدرولیکی مغروق در روغن

موتور هیدرولیکی مغروق در روغن‌یا غوطه ور در روغن در سیستم‌های هیدرولیکی و‌یا بالابر‌هایی که نیاز است صدایی که از پاور‌یونیت خارج می‌شود، کم باشد، کاربرد دارد.

موتور مغروق شده در روغن با پمپ اسکروپ  شده و  درون محفظه زیر روغن جای می‌‌گیرند. از  این نوع آسانسور معمولاً در آسانسور‌های خانگی و فروشگاه‌ها استفاده می‌شود. این موتور‌ها در چندین نوع در بازار ارائه شده است موتور مغروق شده تک فاز که توان آن ۲/۹ کیلووات‌یعنی چیزی معادل ۴ اسب بخار است در بازار موجود می‌باشد.

البته باید بگوییم که  این نوع موتور‌ها در نوع سه فاز محدودیت توان ندارند و اکثر توان‌های رایج ۴۰ کیلووات می‌باشد.

دلیل و مزایای استفاده از موتور‌های مغروق شده در روغن برای آسانسورها:

 • دارای ایمنی بالا
 • مقرون به صرفه بودن در عملیات و نگهداری آن (جابجا شدن آن به سمت پایین به کمک جاذبه)
 • کاهش زمان نصب و هزینه کم
 • دارای توانایی فعالیت با سیالات که به محیط زیست آسیب نمی‌زنند.

 

موتور آسانسور پنوماتیک

موتور آسانسور پنوماتیک با نام‌های دیگری از جمله آسانسور بادی، آسانسور‌های  خلأ، و همچنین آسانسورهای وکیوم نزد مصرف کننده‌ها و مشتریان  شناخته شده است. سابقه موتور آسانسور پنوماتیک به سال ۱۹۸۹ میلادی برمیگردد. ساخت آسانسور‌های پنوماتیک‌یا خلاء در سال‌های دو هزار تا دوهزار و دو میلادی به طور جدی تری  شکل گرفت و به مرور و با گذشت زمان ویژگی‌های آسانسور پنوماتیک  توسعه پیدا کرد و به سرعت در فروش بازار آسانسور برای خود سهم بزرگی به دست آورد.

انواع و اقسام موتور آسانسور

 

آسانسور پنوماتیک آسانسوری است کوچک، جالب و ارزان قیمت  که معمولاً برای ساختمان‌های  با تعداد دو تا چهار طبقه استفاده می‌شود نصب آن بسیار آسان و در مدت زمان‌یک تا چند روز و آن هم با توجه به نوع و تعداد طبقه انجام می‌شود.

آسانسور پنوماتیک در فضایی در حدود‌یک و‌یا حتی دو مترمربع و بدون این که  نیاز به حفر گودال و‌یا ایجاد موتورخانه باشد قابل نصب و بهره برداری است این آسانسور برای ساختمان ‌ها و مکان ‌هایی که با کمبود فضا برای نصب آسانسور روبرو هستند بهترین و مناسب انتخاب می‌باشد. آسانسور‌های پنوماتیک را میتوان در بیشتر آپارتمان‌های دوبلکس،دفتر‌های تجاری، فروشگاه‌های کوچک  ویلا‌های دو تا چهار طبقه و همچنین نمایشگاه‌ها نصب کرد. این آسانسور با دید ۳۶۰درجه و بدون هیچ وسیله  و عناصر  مزاحمی  از قبیل سیم  بکسل ، سیم‌های داخل چاه، کابل‌های تخت و بسیاری دیگر، شرایط بسیار خوبی را برای دید بهتر محیط برای افرادی که داخل کابین شیشه ای هستند فراهم می‌کند. از ویژگی‌های  جالب تر  و قابل توجه  این سیستم می‌توان  به قابلیت نصب در همه فضاهای هندسی اشاره کرد کمترین فضایی که می‌تواند اشغال کند  هفتاد و پنج سانتی متر است و برای صندلی‌های چرخدار گزینه بسیار مناسبی می‌باشد. که این موضوع دست طراح و نصب کننده آسانسور را برای انتخاب کردن گزینه مناسب باز گذاشته است. از دیگر خصوصیات و ویژگی‌های  قابل ذکر این نوع سیستم سرویس و نگهداری آسان آن می‌باشد اصلاً نیاز به روغن و مواد نفتی ندارد و بابت روانکاری و مصرف روغن هزینه ای  نداشته و دستورالعمل  سرویس‌های دوره ای جهت بازدید معمولاً هر چهار تا سه سال‌یک بار  است حتی بعضی از این شرکت‌های  تولید کننده  این دوره را پنج سال‌یک بار ذکر کرده اند.

در آسانسور‌های پنوماتیک معمولا از برق تک فاز و ولتاژ نرمال استفاده میکنند همچنین برقی که در داخل کابین و چاه آسانسور استفاده میشود برق بیست و چهار ولت است و این‌یکی از دلایلی است که خطر برق گرفتگی و همچنین شوک الکتریکی را تقریبا به صفر رسانده است.

علاوه بر مزایای گفته شده در زیر به چند مورد دیگر اشاره خواهیم کرد

 •  موتور آسانسور پنوماتیک نیاز به موتور خانه ندارد
 •  به راحتی میتوان با برق تک فاز و برق سه فاز راه اندازی کرد
 •  داشتن کابین شیشه ای با نمای سیصد و شصت درجه ای
 •  دارای ایمنی بسیار بالا و مدرن

انواع موتورها

 

موتور آسانسور پنوماتیک با استفاده از تکنولوژی‌ها  و بهره گیری از  دانش روز دنیا انقلابی بزرگ در صنعت آسانسور با ابعاد کوچک در مسیر کوتاه به وجود آورده. سیستمی‌است بی نظیر کار آمد  و همچنین  سازگار با محیط زیست و با حرکت آرام و نرم و همچنین توقف آسان ، این آسانسور در هنگام بازگشت به سمت پایین به هیچ وجه  از انرژی برق استفاده نمی‌کند و هنگامی‌که برق قطع می‌شود خیلی آرام و با حرکت نرم به طبقه همکف  بر می‌گردد و بدون آنکه بخواهد فرد متخصص‌یا کار بلد  در آنجا  حضور داشته باشد درب آسانسور به راحتی  باز می‌شود  و افرادی که در کابین حضور دارند می‌توانند بدون هیچ  گونه مشکلی  از کابین آسانسور خارج شوند.

ویژگی جالب تر  و مورد توجه بودن  آسانسور پنوماتیک مسئله حمل و جابجا کردن آن بعد از نصب است اگر لازم باشد جمع آوری  آن در کوتاه ترین و سریع ترین  زمان ممکن و بدون هیچ گونه  تخریب و آسیب دیدگی  انجام می‌شود  و آن را در  هر محل دیگری که بخواهند به راحتی  نصب می‌کنند.

تجهیزات موتور آسانسور پنوماتیک : دارای‌یک سیلندر بیرونی  همان چاه نفت می‌باشد ، معمولا از‌یک لوله‌ی استوانه ای شکل شفاف ساخته شده است که با‌یک ساختار آلومینیومی‌پوشیده  شده است و دارای قطعات شیشه ای می‌باشد که معمولا جنس آن از‌یک ورق پلی کربنات است که این ورق‌ها به راحتی بر روی‌یک دیگر فیکس و متصل میشوند.

دیوار‌های کابین آسانسور پنوماتیک هم از ورق‌های بسیار شفاف پلی کربنات ساخته شده است و دارای قفل مکانیکی می‌باشد.

سیستم محرک آسانسور پنوماتیک‌یا به عبارتی سیستم مکش هوا شامل : پمپ ، وکیوم  توربین ، سوپاپ  و جعبه سیستم کنترل برد pve  و همچنین سایر وسیله‌های برقی مورد نیاز که اکثرا در محیط خارج از ساختمان قرار میگیرد. انتقال هوا به وسیله دو لوله و به طور جداگانه از پلی کربنات‌یا همان مواد pvc الیاف شیشه‌یا معمولا  فلزی با قطر حدود دوازده سانتی متر  قطعات 10 متری ، بسته به نوع آسانسور، انجام می‌شود.

موتور آسانسور در میان طبقات

موتور آسانسور ایرانی‌یا خارجی؟

برای دریافت پاسخ مناسب برای این سوال ابتدا باید توضیحاتی درباره برند موتور‌های  آسانسور ارائه کنیم تا در نهایت با توجه به این توضیحات بتوانیم‌یک تحلیل درست و خوب نسبت به کیفیت و عملکرد موتور آسانسور‌های  موجود در بازار وجود دارند، داشته باشیم اولین سوال که ممکن است برای کارفرمایان ایجاد شود این است که کدام موتور آسانسور استفاده کنند؟؟ ایرانی‌یا خارجی ؟؟ اگر این سوال  را پنج‌یا شش سال پیش از متخصصانی  که در این زمینه کار می‌کردند  پرسیده  می‌شد  اکثرا موتور خارجی را پیشنهاد می‌دادند  به دلیل این که  چند سال قبل مدل موتور‌های  مختلف برای انواع آسانسورها با قیمت‌های  بسیار مناسب و به صرفه  وارد میشد  اما بعد از تحریم‌های  سخت و سنگین  و سرسام آور کشور‌ها‌ی  همچون آمریکا علیه ایران و محدود شدن واردات موتور آسانسور قیمت‌ها سر به فلک کشید و هزینه‌ها به شدت سرسام آور شد. حال با فرض خرید موتور خارجی با قیمت‌های  بسیار بالا مشکلاتی از قبیل پشتیبانی قطعات سیستم، انجام خدمات برای این موتور‌ها  را خواهیم داشت تا چند سال پیش در ایران شرکت‌های  تولیدکننده موتور گیربکس و گیرلس بسیار اندک و شاید کمتر از تعداد انگشتان‌یک دست بوده است ولی در حال حاضر شرکت‌های  تولیدکننده موتور آسانسور در داخل کشور به بیش از ۱۱۰ شرکت می‌ رسند شاید کیفیت بعضی از قطعات شرکت‌های  تولید کننده پایین باشد اما می‌‌توان از این جنبه به آن نگاه کرد که این به نفع اقتصاد کشورمان خواهد بود پس با توجه به توضیحات ارائه شده بهترین و با صرفه ترین موتور برای خرید با توجه به وضعیت کنونی موجود در کشور  خرید موتور آسانسور‌های ایرانی می‌باشد چون علاوه بر قیمت مناسب دارای ضمانت نامه و همچنین پشتیبانی درازمدت هستند که موتور‌های  خارجی این مزیت را ندارند.

موتور‌های آسانسور ایرانی

کیفیت و مرغوبیت موتور آسانسور برای کارفرمایان و سازندگان ساختمان‌ها همواره‌یکی از دغدغه‌های اصلی آنهاست. موتور آسانسور‌یکی از اصلی ترین  و مهم ترین  قطعات‌یک آسانسور است و مهم ترین فاکتور و معیار در قیمت‌یک آسانسور موتور آن است. امروز تعداد زیادی موتور آسانسور ایرانی در بازار وجود دارد و به همین دلیل انتخاب را برای خریداران سخت کرده که کدام موتور آسانسور ایرانی بهترین و مرغوب ترین کیفیت را دارد باید بگوییم که انتخاب کردن بهترین و با کیفیت ترین  موتور  آسانسور ایرانی بر اساس معیارها و پارامترهای متفاوتی انجام می‌شود. ما در این جا چند نمونه از بهترین و با سابقه ترین  موتور‌های آسانسور ایرانی را به شما معرفی می‌کنیم  تا بتوانید بهترین انتخاب و تصمیم را هنگام خرید موتور آسانسور داشته باشید. این موتور‌ها عبارتند از:

 • موتور آسانسور گیربکس بهران
 • موتور آسانسور گیربکس الکو
 • موتور آسانسور گیربکس‌یاران
 • موتور آسانسور گیربکس فرشباف تبریز

موتور و گیربکس آسانسور بهران

موتور آسانسور گیربکس بهران‌یکی از با کیفیت  ترین و بهترین و مرغوب ترین  موتور‌های  تولید شده در کشور داخل است. این نظر بیش از ۹۵ درصد مشتریان و استفاده کننده‌های این نوع موتور آسانسور است و معمولاً هم بر آن تاکید بسیار دارند. بهترین و معروف بودن موتور آسانسور بهران از نظر مردم نتیجه بررسی و تحلیل ده‌ها و صدها موتور گیربکس خارجی است و این توانایی شرکت را در تولید محصولاتی که تا چند وقت پیش حتی فکر و ایده ساخت آن بسیار دشوار و شاید نا ممکن  بود را نشان می‌ دهد که شرکت تولید کننده موتور آسانسور بهران به این موفقیت بزرگ رسیده است.   موتور آسانسور بهران با کارایی بالایی که دارد طوری ساخته و طراحی شده که توانایی جدا کردن و همچنین سوار کردن دوباره آن را دارا می‌باشد. جالب است بدانید که موتور گیربکس بهران بر پایه و اساس موتور آسانسور جم ایتالیا ساخته و طراحی شده باید بگوییم این موتور به صورت ظرفیت شش نفر و با سرعت‌یک متر بر ثانیه طراحی شده  و با ولتاژ  چیزی در  حدود ۱۸۰ در ساعت  شروع به کار کردن میکند.

موتور آسانسور بهران

موتورگیربکس آسانسور الکو

موتور آسانسور الکو با توجه به قیمت مناسب و همچنین پائین تر نسبت به دیگر موتور‌های  گیربکس دار داخلی بخش گسترده و قابل توجهی  از بازار را به خود اختصاص داده است. موتور  آسانسور الکو از شناخته ترین و معروف ترین  موتور گیربکس‌های داخلی محسوب می‌گردد. این موتور همراه با چند تا از  برند‌های معروف تولید شده ایرانی سهم بزرگ و چشمگیری  از فروش را در ایران به خود اختصاص داده اند. اما جالب است چند نکته را در مورد این محصول بدانید اول  این که موتور آسانسور الکو که با شرایط آب و هوایی  و اقلیمی‌ایران سازگاری بسیار دارد که ویژگی بسیار مورد توجه اکثر مشتریان و مصرف کننده‌ها قرار گرفته است. این موتور گیربکس به صورت ۷/۳, ۶/۱و ۵/۵ کیلووات وارد بازار شده است موتور آسانسور گیربکس دار الکو به صورت ظرفیت شش نفر و با سرعت‌یک متر بر ثانیه توسط طراحان و متخصصان برجسته  داخلی طراحی و تولید شده است. موتور آسانسور ۵/۵کیلو وات دو سرعته  الکو محبوبیت خاص و بالایی از نظر نصب کننده‌های  موتور آسانسور و کارفرمایان دارد.

موتو-آسانسور-الکو

موتور آسانسور الکو با توجه به نیازهای مصرف کننده گان و مشتریان ‌یکسری اصول و هدف‌های  کیفی را در نظر گرفته که در این جا  چند مورد از آن‌ها  را بیان می‌کنیم

۱. شناخت نیاز مصرف کننده‌ها  و مشتریان و ارائه دادن بهترین و با کیفیت ترین محصولات و همچنین خدمات  در جهت بالا بردن میزان رضایت آن‌ها

۲. تلاش و سعی  مستمر و مداوم  برای کم کردن آلودگی  محیط زیست و همچنین کاهش  هر چه بیشتر خطرات ایمنی

۳. توجه کردن و همچنین ارتقا دادن برنامه‌های  مدیریتی و بهداشت حرفه ای برای پرسنل

موتور آسانسور‌یاران

موتور آسانسور گیربکس‌یاران که‌یکی از تولیدات داخلی کشور می‌باشد از لحاظ عملکرد و کیفیت در سطح متوسط می‌باشد. این موتور دارای جریان ۱۳ آمپر با ظرفیت شش نفر و همچنین سرعت‌یک متر بر ثانیه تولید و  وارد بازار شده است. موتور آسانسور گیربکس‌یاران می‌تواند تا سقف ۲۵۰۰ کیلوگرم بار را تحمل کند و تعداد بکسل‌های آن ۴ می‌باشد. از نکات جالب توجه راجع به این موتور گیربکس ساخت و طراحی آن با توجه به شرایط محیطی و آب و هوایی  ایران انجام شده است. استاندارد موتور گیربکس‌یاران: در هر زمینه ای  و برای هر محصولی استاندارد به عنوان  ضمانت و تضمین کننده کیفی شناخته میشود و در مورد موتور آسانسور هم این طور می‌باشد. موتور آسانسور گیربکس‌یاران دارای گواهینامه استاندارد و همچنین مطابق با استانداردهای جهانی موتور آسانسور گیربکس ساخته شده است.

موتور آسانسور یاران

سوالی که ممکن است ذهن بسیاری از خریداران و مصرف کننده گان این محصول  را درگیر کرده باشد و آن‌ها را نسبت به خرید این محصول مردد کرده باشد این است که نسبت قیمت موتور گیربکس‌یاران به کیفیت آن چگونه است؟ آیا ارزش خرید کردن دارد‌یا نه ؟برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که موتور گیربکس‌یاران‌یکی از بهترین و با کیفیت ترین  موتور‌های  داخلی موجود  است که جدیداً به بازار عرضه شده و در رقابت  شدید با سایر تولیدکنندگان و شرکت‌های  داخلی می‌باشد. موتور گیربکس‌یاران به دست توانمند مهندسان و سازندگان نخبه ایرانی ساخته  و طراحی شده و در نهایت به چرخه تولید در آمده است که در راستای تکنولوژی نوین و  پیشرفت دانش روز دنیا همچنین خدمات آسانسور پیش میرود و رو به پیشرفت نیز می‌باشد.

موتور گیربکس آسانسور فرشباف تبریز

موتور آسانسور فرشباف  تبریز که از نوع موتور آسانسور‌های  گیربکس دار میباشد و در داخل کشور طراحی و تولید شده است. این موتور دارای ظرفیت۶ نفر و سرعت‌یک متر بر ثانیه می‌باشد  و همچنین با قدرت ۶/۱  کیلووات وارد بازار شده است. این موتور گیربکس به لحاظ مرغوبیت و کیفیت در سطح بسیار  بالایی قرار دارد به طوری که با موتور آسانسور‌های خارجی وارد شده  به داخل کشور در رقابت  تنگاتنگ می‌باشد. در طراحی و همچنین تولید این موتور ایرانی از تمامی‌قوانین استانداردهای ملی آسانسور ایران پیروی شده و منطبق با استاندارد بین المللی EN81 قاره اروپا می‌باشد. نصب کننده‌های  آسانسور در بسیاری از موارد از این موتور آسانسور گیربکس در داخلی استفاده می‌کنند با توجه پیشرفت تکنولوژی و دانش روز جهان  در تولید این موتور گیربکس دار آن را بشدت پرفروش و محبوب کرده است. موتور گیربکس فرشباف  تبریز در بازار با قیمت فوق العاده  عالی ارائه میشود و بدون تردید‌یکی از علت‌های  پر مخاطب  بودن این  موتور گیربکس قیمت و هزینه مناسب آن است. این محصول در سال  ۱۳۸۸ به دست توانمند متخصصان و طراحان کارکشته  و کاربلد ایرانی به   چرخه تولید درآمد است و خوشبختانه روز به روز  بر سطح کیفیت آن هم افزوده می‌شود.

موتور آسانسور فرشباف

گارانتی در واقع  همان تضمین کننده  کیفیت محصول از طرف شرکت تولیدکننده در زمان معین است‌یعنی اگر در مدت زمان مشخص شده ایراد و‌یا اشکالاتی و‌یا نقصی در دستگاه ایجاد شود شرکت تولیدکننده موظف است تمامی‌ایرادها و نقص‌های ایجاد شده  را برطرف  کند. شرکت فرش باف  تبریز که موتور گیربکس آسانسور خود را با کیفیت مرغوب به بازار  عرضه می‌کند نیز در این امر مستثنا نیست و متعهد در امر ضمانت نامه  و گارانتی دوساله و همچنین پشتیبانی پس از فروش خود است.

با توجه  به توضیحاتی که ارائه شد سوالی که ممکن است ذهن بسیاری از مصرف کنندگان را درگیر کند  این است که آیا همه موتور گیربکس‌های ایرانی دارای کیفیت و مرغوبیت هستند ؟در جواب به این سوال باید بگوییم خیر همه موتور گیربکس‌های ایرانی دارای کیفیت, مرغوبیت و‌یا حتی ضمانت نامه  و گارانتی  و حتی خدمات پس از فروش ندارند.

موتور و فلکه موتور آسانسور

انواع توان‌های موتور آسانسور ایرانی

با توجه به معیار‌ها و پارامتر‌ها‌یی مانند سرعت کابین ، ظرفیت آسانسور، ارتفاع چاه و غیره  توان موتور آسانسورها نسب به‌یکدیگر  متفاوت است. از این جهت موقع خرید موتور آسانسور باید  توان موتور آسانسور را محاسبه کرده و سپس با توجه به توان موتور آسانسور اقدام  به سفارش و خرید  موتور نمود.   جالب است بدانید‌یکی  از راه‌های  شناسایی محاسبه  توان موتور آسانسور، استفاده از پلاک موتور آسانسور است که برای پلاک خوانی باید آموزش‌های لازم دیده شود.

آیا کیفیت همه موتورهای تولیدی ایرانی خوب هستند؟

اکثریت مصرف کننده به برای تهیه لوازم محصولات مورد نیاز خود بدون شک سراغ با کیفیت ترین آنها می‌روند.

از لحاظ هزینه ای  که باید پرداخت کنند کیفیت و کارایی محصولات برای آن‌ها بسیار حائز اهمیت است.

کشورمان با تولید انواع موتور آسانسور همچنین با تولید موتور‌های با کیفیت آسانسور در حال رقابت شدید با انواع موتور‌های آسانسور خارجی می‌باشد. با توجه به توضیحات بالا اما باز هم نمیتوان به طور قطعی گفت که همه موتور‌های آسانسور داخلی دارای کیفیت بالا هستند. مصرف کنندگان و مشتریان باید پارامترها و فاکتور‌هایی را هنگام خرید موتور آسانسور در نظر بگیرند که موتور خریداری شده مطابق با نیازشان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *