هر آنچه باید در زمینه تابلو فرمان آسانسور بدانید

تابلو فرمان آسانسور شامل سیستم کنترل از راه دور، یک یا چند دوربین نظارت و همچنین رابط و ابزار انتقال داده برای انتقال اطلاعات دوربین، داده های وضعیت آسانسور یا دستورات کنترل بین آسانسور و سیستم کنترل از راه دور است. دوربین های مانیتورینگ به قدری کارگردانی شده اند که ناحیه تصویر ترکیبی آن ها به طور قابل توجهی منطقه عملیاتی آسانسور را پوشش می دهد.

 ترمینال از راه دور شامل یک دستگاه نمایشگر برای نمایش اطلاعات تصویر و داده های وضعیت آسانسور و وسایل برای شروع عملکردهای کنترل آسانسور است. در مقاله حاضر تلاش می کنیم اطلاعاتی زمینه تابلو فرمان آسانسور ارائه دهیم. پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

تابلو فرمان آسانسور چیست؟

کار با آسانسور بسیار آسان به نظر می رسد: فقط کافی است یک دکمه را فشار دهید تا آن ها کار کنند. اما پشت این حرکت ساده ترکیبی پیچیده از فناوری و برنامه های هماهنگ است که حداکثر ایمنی را برای کاربران تضمین می کند. اگر چه سیستم مورد نظر پرسرعت نیست؛ اما باید از استانداردهای ایمنی پیروی کند و توقف های دقیق را انجام دهد.

از این بالابر برای حمل و نقل مواد سنگین استفاده می شود؛ بنابراین بارهایی که در بالابرها حمل می شوند، باید بتوانند به راحتی وارد و خارج شوند. علاوه بر این، با توجه به بار سنگین، باید از زمان شروع و ورود کنترل شود تا از ایجاد حرکت تند و سریع جلوگیری شود. تابلو فرمان آسانسور در این زمینه و حفظ ایمنی این بالابر به ما کمک می کند.

تابلو فرمان

یکی از قطعات آسانسور که مسئول کنترل و فرمان پیام ها می باشد که در ایران به اشتباه به آن تابلو برق هم گفته میشود تابلو فرمان است. در واقع تابلو فرمان آسانسور مغز کنترل کننده آسانسور است که تمام فرمان ها در آنجا دریافت، بررسی و ارسال می شوند. کلیه قطعات الکترونیکی آسانسور با سیم ها و کابل مخصوص به تابلو فرمان متصل شده و دستورات را از همین طریق به تابلو ارسال می کنند و تابلو فرمان نیز پس از بررسی موارد ایمنی (سری استپ) به موتور دستور حرکت می دهد.

تابلو فرمان

تابلو کنترل آسانسور راه حلی اقتصادی

به جز ایمنی بخشی تابلو کنترل آسانسور هوشمند برای استفاده اقتصادی بیشتر نیز کارآیی دارد؛ از جمله بهینه سازی جریان های ترافیکی، کاهش هزینه ها، مصرف انرژی و زمان انتظار. تابلو کنترل آسانسور مدرن متناسب با نوع ساختمانی که در آن نصب شده اند، تمام این مزایا را با هم ترکیب می کنند: حداکثر راحتی و ایمنی سواری.

فناوری ریزپردازنده با طیف متنوعی از گزینه های ارتباطی خود، هزینه های نگهداری کم همراه با بالاترین سطح عملکرد را تضمین می کند.

گزینه هایی برای انطباق انعطاف پذیر با شرایط خاص ترافیکی

 • کنترل اولویت
 • مجوز دسترسی فردی
 • کنترل خدمات آتش نشانی
 • اندازه گیری بار

انواع تابلو فرمان

به طور کلی انواع تابلو فرمان به چهار دسته زیر تقسیم می شوند:

1_ تابلو های رله ای

2_ دیجیتالی

3_ کنترل کننده برنامه پذیر (PLC)

4_ میکروکنترلری، که این تابلو ها جدید تر از سه مورد دیگر بوده و امروزه فقط از این تابلو ها استفاده می شود و دیگر سه مورد منسوخ شده اند. تابلو های میکروکنترلری خود نیز به دو دسته دو سرعته یا AC2 و تک سرعته یا (3VF (Variable Voltage Variable Frequency) تقسیم می شوند.

تابلو های دو سرعته (AC2)

تابلو های دو سرعته همانگونه که از نامشان پیداست برای دو سرعت حرکتی طراحی و برنامه ریزی شده اند و دارای کنتاکتور های دور کند و دور تند هستند، بدین گونه که هنگام حرکت آسانسور، کنتاکتور دور تند جذب شده و آسانسور شروع به حرکت می کند و هنگام نزدیک شدن آسانسور به طبقه احضار شده کنتاکتور دور کند جذب، و پس از رسیدن کابین به لول احضار شده متوقف می شود. در تابلو های دو سرعته هنگام حرکت، شوک کمی به کابین وارد شده و این شوک توسط مسافران کاملا محسوس می باشد،

کنترل اتوماتیک دو سرعته (حالت خزیدن)

مشابه چیدمان پله برقی کنترل شده خاموش و روشن، پله برقی کنترل دو سرعته SOD با حضور مسافر برای کار با سرعت نامی فعال می شود. پله برقی SOD کنترل شده دو سرعته اتوماتیک هنگامی که هیچ مسافری را برای مدت زمان مشخصی تشخیص ندهد با سرعت کمتری (سرعت خزنده) کار خواهد کرد. سرعت خزیدن معمولاً در حدود 0.2m / s تنظیم می شود؛ در حالی که سرعت عملیاتی دارای امتیاز 0.5m / s تا 0.75m / s است.

انواع مختلف روش های تشخیصی را می توان برای حس حضور مسافر به کار برد، مانند ردیاب های نوری، سنسورهای گام، موانع نور و غیره. ردیاب های نظارت بر مسافران نزدیک می توانند در یک جفت پست سنجش نصب شده در ورودی پله برقی قرار گیرند یا می توانند در ورودی نرده از پله برقی گنجانده شوند.

تابلو فرمان آسانسور 2 سرعته چگونه می تواند در مصرف انرژی صرفه جویی کند؟

میزان صرفه جویی به نوع ساختمان ها و الگوی جریان مسافر بستگی دارد. بر اساس اندازه گیری انجام شده توسط اداره خدمات برق و مکانیک، صرفه جویی در انرژی بر اساس تقاضا می تواند تا 52٪ و 14٪ برای پله برقی اتوماتیک شروع و توقف و دو سرعته در یک ساختمان اداری باشد.

تابلو فرمان های تک سرعته (3VF)

در تابلو کنترل های 3VF سیستم حرکت کمی متفاوت تر و نرم تر است. در تابلو های 3VF یک درایو کنترل (inverter) به زیر مجموعه تابلو فرمان اضافه می شود که کار این درایو تزریق تدریجی ولتاژ به موتور می باشد و همین امر باعث استارت نرم تر و حرکت بهتر آسانسور می شود. در واقع اگر بخواهیم ساده تر بگوییم زمانی که برق به صورت آنی به موتور می رسد طبیعتا موتور یک باره به گردش افتاده و همین امر سبب بروز شوک می شود، اما زمانی که برق به صورت تدریجی به موتور می رسد، موتور نیز به صورت تدریجی شروع به حرکت و افزایش سرعت کرده و استارت حرکت نرم تر می شود.

امروزه در بازار تابلو فرمان های مختلفی بسته به نوع و توان موتور آسانسور و همچنین با مارک های مختلفی از شرکت های سازنده داخلی و یا وارداتی وجود دارد. از معروف ترین برند های تابلو فرمان وارداتی می توان به schindler و thyssen krupp اشاره کرد که معمولا برای پروژه های خاص استفاده می شوند و از رایج ترین برند های تابلو فرمان ساخت داخل می توان به آریان آسانسور، پار کنترل، آرمان فراز پیمان اشاره کرد که از لحاظ کیفی نسب به تابلو های دیگر محبوبیت بیشتری در صنعت آسانسور دارند.

تابلو فرمان آسانسور با سیستم درایو با سرعت متغیر از فناوری اینورتر فرکانس استفاده می کند که ولتاژهای AC را از منبع تغذیه به DC اصلاح می کند و سپس آن را با دامنه و فرکانس متغیر به ولتاژ AC تبدیل می کند (یعنی کنترل VVVF). بنابراین موتور با ولتاژ متغیر و فرکانس متغیر تأمین می شود که تنظیم سرعت بی نهایت متغیر را امکان پذیر می کند.

در کاربردهای بالابر، کنترل VVVF ولتاژ و فرکانس ورودی موتور را در طول سفر تنظیم می کند. شکل های زیر تغییر جریان الکتریکی کشیده شده توسط درایوهای مختلف موتور بالابر را در طول سفر یک ماشین آسانسور نشان می دهد.

سرعت آسانسور به ترتیب در آغاز و پایان حرکت به ترتیب در نمودار بالا افزایش (تسریع) و کاهش (سرعت آن کاهش می یابد) است. در مقایسه با درایو سرعت 2 AC (نمودار میانی) و درایو ACVV (نمودار پایین) ، درایو VVVF جریان بسیار کمتری را در هنگام شتاب و کاهش سرعت می کشد.

تابلو فرمان آسانسور

در کاربردهای پله برقی، کنترل VVVF را می توان با کنترل شروع / توقف اتوماتیک یا کنترل اتوماتیک دو سرعته ترکیب کرد تا سرعت پله برقی را با توجه به جریان مسافر تغییر دهد. عملکرد این نوع پله برقی با حضور یا عدم وجود مسافر تعیین می شود ، از این رو می توان در زمان بیکاری پله برقی انرژی را ذخیره کرد.

VVVF چه مقدار انرژی می تواند صرفه جویی کند؟

در کاربردهای تابلو فرمان آسانسور، درایوهای با سرعت متغیر می توانند در اوج جریان های شروع موتور را تا 80٪ در مقایسه با درایوهای موتور معمولی کاهش دهند. علاوه بر این، می توان با استفاده از درایو موتور VVVF ، ساییدگی و پارگی تجهیزات را نیز در هنگام شروع / توقف موتور کاهش داد.

اما در کاربردهای پله برقی، صرفه جویی در انرژی اندازه گیری شده از پله برقی شروع / توقف اتوماتیک و پله برقی دو سرعته می تواند به ترتیب در ساختمان اداری تا 52٪ و 14٪ باشد.

تابلو فرمان آسانسور: بهینه ساز انرژی برای آسانسور

طرح کلی فناوری و چگونگی صرفه جویی در مصرف انرژی:

بهینه ساز انرژی (همچنین به عنوان کنترل کننده عملکرد، صرفه جویی در انرژی یا کنترل کننده ضریب قدرت نیز شناخته می شود) یک کنترل کننده حالت جامد است که باعث کاهش تلفات در موتورهای القایی AC به صورت بهره وری انرژی و قابلیت شروع نرم می شود. این یک درایو با سرعت متغیر نیست و فرکانس موتور را تغییر نمی دهد.

در شرایط کم بار، موتورهای القایی که معمولا با ولتاژ کامل تغذیه کار می کنند ضریب توان بسیار کمی دارند و بازده کمتری دارند. بهینه ساز انرژی می تواند ولتاژ مورد نیاز موتور را متناسب با شرایط مختلف بارگیری، در نتیجه بهبود ضریب توان و کاهش تلفات موتور تأمین کند.

 مزیت دیگر بهینه ساز انرژی خاصیت شروع نرم آن است که جریان شروع موتور و سایش بیش از حد چرخ دنده های مکانیکی، زنجیرها، تسمه ها و غیره مرتبط با سیستم انتقال مکانیکی را کاهش می دهد. بهینه ساز انرژی می تواند برای هر کاربرد موتور AC با سرعت ثابت و بار متغیر استفاده شود. بهترین کاربردها آن موتورهایی هستند که از نظر بارگیری تفاوت قابل توجهی دارند مانند پله برقی و کانوایر مسافر.

تابلو

 

کاربردهای تابلو فرمان آسانسور

نوعMC12 : با کنترل فرکانس نسخه: کنترل ریزپردازنده با فناوری گذرگاه

کنترل جمعی تک دکمه ای: برای ساختمان های مسکونی و اداری با اندازه متوسط، هتل ها
کنترل نزولی جمعی: ساختمان های مسکونی و اداری، بالابرهای بازدید کننده در بیمارستان ها ، هر یک از آن ها بر ترافیک ورودی اصلی تمرکز دارند
کنترل جمعی دکمه دوقلو: ساختمان های اداری و اداری بزرگ تر، فروشگاه های بزرگ، بیمارستان ها
و هتل ها – ساختمان هایی با ترافیک بین سطوح مختلف
واحد کنترل جمعی: ساختمان های چند طبقه، بیمارستان ها، ساختمان های اداری و اداری بزرگتر
با چندین سیستم بالابر

پنل آسانسور

تابلو فرمان آسانسور با استفاده از ریدرهای دسترسی درب

کنترل دسترسی آسانسور مشخص می کند که آسانسور می تواند به کدام طبقه برود. آسانسورها در ساختمان های چند طبقه می توانند با افزودن کنترل های دسترسی آسانسور از امنیت بیشتری برخوردار شوند. این کنترل کننده ها تعیین می کنند چه کسی می تواند به طبقات خاصی برسد. به عنوان مثال، ما می توانیم اطمینان دهیم که فقط افراد تأیید شده می توانند به طبقه 3 که در آن بخش فناوری اطلاعات واقع شده است برسند.

نحوه عملکرد تابلو فرمان آسانسور

کنترل دسترسی آسانسور پنل کنترل طبقه است که یک فرد و رسیدن به. درب خواننده IP است در داخل آسانسور نصب شده است و تعیین می کند که طبقه یک فرد خاص می تواند بر روی پنل دکمه را انتخاب کنید. خواننده درب فقط می تواند یک مدرک معتبر را بخواند یا امنیت بیشتر اثر انگشت یا درب خوان بیومتریک دیگر را فراهم کند. همچنین می توان یک خواننده را در ورودی آسانسور قرار داد تا افرادی که می توانند از آسانسور استفاده کنند محدود شوند. این را می توان به تنهایی یا با خواننده در کابین آسانسور استفاده کرد.

نرم افزار کنترل دسترسی قوانین مربوط به افراد و زمان دسترسی آن ها به مناطق خاص را تعیین می کند. نرم افزار کنترل عمومی نه تنها دسترسی آسانسور بلکه کلیه درهای تاسیسات را کنترل می کند. کنترل امنیتی در درب ها و آسانسور را می توان به گونه ای تنظیم کرد که در روزها و ساعت های خاص امکان ورود داشته باشد. به عنوان مثال، می تواند در ساعات کاری اجازه دسترسی دهد؛ اما ورود به شب یا آخر هفته را مسدود می کند. ما همچنین می توانیم مناطق خاصی مانند مرکز داده یا دفاتر اجرایی را همیشه ایمن نگه داریم.

تابلو فرمان آسانسور با دکمه های داخل آسانسور و وسایل الکترونیکی در اتاق دستگاه آسانسور ادغام می شود. در واقع خواننده در آسانسور تعیین می کند که شخص به چه طبقه هایی برسد. خواننده می تواند یک خواننده ساده از نوع RFID یا یک خواننده بیومتریک باشد. هنگامی که یک دکمه کف در آسانسور فشار داده می شود، سیگنال از صفحه کنترل آسانسور عبور می کند و سپس به سیستم آسانسوری که آسانسور را حرکت می دهد، می رسد.

تابلو فرمان آسانسور

تصویر نمایشگر کف آسانسور قدیمی

تابلو فرمان آسانسور شامل رله هایی است که دکمه را از سیستم آسانسور جدا می کند. اگر فرد اجازه دسترسی به طبقه خاصی را داشته باشد، رله بسته شده و اتصال بین دکمه و سیستم آسانسور (در اتاق کنترل آسانسور) را فراهم می کند.

نمودار کنترل کف آسانسور

برای مثال دکمه ها از طریق تماس های NO (به طور معمول باز شده) صفحه کنترل عبور می کنند. هنگامی که یک شخص مجاز توسط خواننده در آسانسور شناسایی می شود، رله را می بندد (از طرف مشترک به NO) و تداوم سیم سیستم آسانسور را در اتاق آسانسور فراهم می کند.

در برخی موارد، دکمه های آسانسور به قسمت NC (معمولاً بسته) رله متصل می شوند. این امکان را به آسانسور می دهد حتی اگر برق به کنترل کننده رله تلف شود. در این حالت، عملکرد مجوز عملیاتی نیست و همه دکمه ها کار می کنند. وقتی برق موجود است، منطق کنترل رله معکوس می شود (از مثال NO). هنگامی که اعتبارنامه پذیرفته می شود، باعث می شود که تمام طبقه های اشتباه غیرفعال شوند و فقط طبقه (های) مجاز فعال هستند (تماس بسته است).

صفحه کنترل می تواند در داخل آسانسور یا در اتاق کنترل آسانسور قرار گیرد. نصب در داخل آسانسور باعث صرفه جویی در سیم کشی خارجی می شود؛ اما به یک تابلو با کمی هوش (مانند TVIP-EC10) نیاز دارد. این کنترل کننده با یک ریدر کنترل دسترسی در آسانسور استفاده می شود. از آنجا که این سیستم در داخل آسانسور جدا شده است، برای تنظیم پنل و افزودن مدارک لازم باید از یک لپ تاپ استفاده کنید. نکته منفی این است که شما باید برای تغییر اعتبار نامه به هر آسانسور بروید.

اگر صفحه کنترل در اتاق کنترل آسانسور نصب شده باشد، خواننده کنترل دسترسی داخلی درب باید از طریق مهار آسانسور به صفحه کنترل خارجی (در اتاق آسانسور) سیم کشی شود. مزیت این است که خواننده ها و صفحه کنترل همه در دسترس شبکه هستند و از طریق نرم افزار کنترل دسترسی درب که در رایانه مرکزی در حال اجرا است، می توان آن ها را به راحتی به روز کرد. نکته منفی این است که هزینه سیم کشی از طریق آسانسور بیشتر است.

کنترلر TVIP-EC10 تا 10 طبقه را پشتیبانی می کند؛ اما یک واحد داخلی وجود دارد که می تواند اضافه شود. TVIP-EX16 16 طبقه اضافی اضافه می کند. حداکثر 3 کنترل کننده پسوند می تواند برای افزایش کنترل تا 58 طبقه اضافه شود.

برای کنترل ماژول کنترل کننده آسانسور به دو ماژول نرم افزاری نیاز است. علاوه بر نرم افزار خواننده درب منزل ( TVIPTirSoft ) ، شما باید TVIPTirSoft-EC را که برای صفحه کنترل آسانسور لازم است اضافه کنید.

تابلو فرمان

چرا تابلو فرمان های ساخت داخل؟

تابلو فرمان های ساخت داخل به دلیل نصب ساده تر، پشتیبانی بهتر، قطعات آسانسور یدکی فراوان تر و هزینه های نصب کمتر نصبت به انواع وارداتی ارجحیت بیشتری دارند. معدود شرکت هایی هستند که تابلو های خارجی را وارد و ساپورت می کنند و همین امر باعث ایجاد انحصار در فروش و بالا رفتن هزینه های نصب و خدمات پس از فروش می شود. علاوه بر این که پیروی کشور های تولید کننده از قوانین تحریم ها نیز در بالا رفتن هزینه هها سهیم بوده و قطعات یدکی این تابلو ها به سختی وارد می شود. گذشته از کلیه این موارد برخی از برند های تابلو فرمان های ساخت داخل تغریبا دارای کیفیت مطلوبی بوده و پس از گذشت چندین سال تولید می توان گفت امتحان های خود را با موفقیت پشت سر گذاشته اند.

بخش های مختلف تابلو فرمان

خود تابلو فرمان دارای چندین بخش و برد های مختلفی است که در زیر به قطعات اصلی تشکیل دهنده دو مدل دو سرعته و 3vf تابلو های میکرو کنترلری اشاره خواهیم کرد.

قطعات اصلی تشکیل دهنده AC2:

1_ ترانس تغذیه و برد فیوز

2_ پل دیود های یک سو کننده (ولتاژ های 24 ولت، ترمز، مگنت درب باز کن)

3_ برد ترمینالی تابلو

4_ برد کنترل فاز و کنترل بار دور کند و تند PUC

5_ برد اصلی تابلو

6_ برد رله اصلی (خروجی برای راه اندازی کنتاکتور ها و خروجی های نمراتور)

7_ ترمینال های ورودی و خروجی تابلو

8_ کلید اصلی و فیوز های حفاظت جریان

قطعات اصلی تشکیل دهنده 3VF:

در تابلو های 3VF نیز تمام قطعات ذکر شده بالا موجود می‌باشند فقط همانطور که گفتیم یک درایو نیز به مجموع قطعات بالا اضافه می شود.

البته نا گفته نماند که تابلو فرمان ها دارای آپشن‌های مختلف و برد های دیگری از جمله برد دایرکت اپروچ و برد های سیستم نجات اضطراری و پک باطری و غیره نیز هستند، ولی این موارد جزو قطعات اصلی تابلو به شمار نمی روند.

وضایف اصلی تابلو فرمان

یکی از وضایف اصلی تابلو فرمان پذیرش احضار های آسانسور است. در واقع هر پیغامی که از شستی های احضار آسانسور صادر می شود در تابلو فرمان پذیرش و برسی می شود.

یکی دیگر از وظایف تابلو فرمان تشخیص موقعیت دقیق مکانی کابین در هر لحظه می باشد. تابلو فرمان بر همین اساس به احضار های در خواست شده پاسخ داده و موقعیت مکانی کابین را تغییر می دهد.

از دیگر وظایف تابلو فرمان می توان به نظارت بر کلیه قطعات الکتریکی آسانسور اشاره کرد. برای مثال کنترل باز و بسته شدن درب کابین، سرعت و گردش حرکتی موتور، تشخیص سری ایمنی و غیره اشاره کرد.

موارد امنیتی را باید حتما در نظر گرفت!

متأسفانه استفاده از آسانسور با کنترل دسترسی امنیت کاملی را ایجاد نمی کند. کنترل آسانسور سطح مشخصی از امنیت را فراهم می کند؛ اما روش هایی برای دور زدن آن ها وجود دارد.

مردم یاد گرفته اند که چگونه در آسانسور تعامل کنند. آن ها درب را برای دیگران می گیرند؛ در حالی که آسانسور پر می شود به روش خاصی می ایستند و برای افراد دیگر دکمه ها را فشار می دهند. این رفتار اجتماعی گاهی اوقات برخلاف رویه های امنیتی عمل می کند. اگر افراد دیگری در آسانسور باشند، هیچ مانعی برای جلوگیری از پیاده شدن آن ها در یک طبقه به عنوان یک شخص مجاز وجود ندارد. اگر فرد غیرمجاز بخواهد به طبقه خاصی برسد، تنها کاری که باید انجام دهد این است که در آسانسور بماند تا زمانی که شخصی وارد طبقه مورد نظر خود شود.

مواردی که می تواند برای بهبود امنیت ساختمان انجام شود

ما می توانیم برای افزایش ایمنی کارهای مختلفی انجام دهیم. مثلا:

 • دوربین های IP را می توان به آسانسور و فرود آسانسور اضافه کرد تا فعالیت مشکوک را کنترل کند.
 •  برای کمک به کنترل امنیت می توان از بلندگوها یا اینترکام ها با نظارت دوربین استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر یک خروج غیر مجاز تشخیص داده شود، می تواند توسط شخص امنیتی اعلامیه کند.
 •  اگر به امنیت بیشتری در یک طبقه خاص احتیاج دارید، بهتر است خواننده های کنترل دسترسی درب را به درهایی اضافه کنید که ورود به منطقه امن را کنترل می کنند.
 •  به همه کارکنان در مورد نحوه مدیریت شرایط امنیتی نه تنها در آسانسور بلکه در کل سازمان آموزش دهید.

نکات مرتبط به تابلو فرمان آسانسور

پنل های کنترل داخل کابین آسانسور باید در سمت راست درب آسانسور قرار داشته باشند؛ وقتی که از داخل کابین رو به درب است. در صورت امکان، پنل های کنترل باید در دو طرف درب باشند. از استفاده از دکمه های حساس به گرما خودداری کنید؛ زیرا افراد متکی به عدد بریل یا لمسی هیچ وسیله ای برای فشار دادن دکمه ندارند. به علاوه، از آنجا که آن ها برای لمس دکمه ها از لمسی استفاده می کنند، هر دکمه حساس به حرارت که لمس می کنند، فعال می شود.

پنل های آسانسور باید کمی از عمودی شیب داشته باشند تا بدون خم شدن، دکمه ها را راحت تر بخوانید. همچنین خواندن نویسه های بریل و لمسی را آسان می کند.

ارتفاع تمام دکمه های صفحه باید حداقل 1.5 میلی متر از سطح صفحه بلند باشد و در هر جهت از سطح نباید کمتر از 19 میلی متر باشد. دکمه های تماس در هر طبقه باید به یک الگوی منطقی تنظیم شوند که در تمام آسانسورهای یک ساختمان سازگار باشد.

تابلو فرمان_1

اعداد، حروف و سایر علائم عربی برجسته را باید در سمت چپ دکمه های تماس آسانسور در زمینه ای که دارای تضاد رنگی / روشنایی است قرار دهید. قد آن ها باید حداقل 16 میلی متر باشد و از سطح پانل حداقل 0.8 میلی متر بلند شوند. نویسه ها باید به صورت فونت sans serif باشند و نه به صورت اریب، مایل، بسیار تزئینی یا غیر معمول. اطلاعات مشابهی که برای هر دکمه از طریق نویسه های برجسته نشان داده می شود نیز باید دقیقاً در زیر آن ها با خط بریل غیرقابل انعطاف ارائه شود.

از دکمه های بزرگ تر و دارای نور پس زمینه استفاده کنید که برای افراد کم بینا نیز آسان تر دیده می شوند. استفاده از دکمه هایی با اندازه حداقل 50 میلی متر با اعداد روشنایی دوتایی 38 میلی متر (یعنی اعداد ثابت با نور پس زمینه) را در نظر بگیرید. اطمینان حاصل کنید که بین پس زمینه و دکمه ها کنتراست خوبی وجود دارد.

در صورت ارائه، پنلی که محل کف فعلی را نشان می دهد باید به گونه ای قرار گیرد که مرکز از کف تمام شده بیش از 1830 میلی متر نباشد .اطلاعات شناسایی کف باید از نظر رنگ و روشنایی با محیط اطراف آن در آسانسور تضاد داشته باشد.

اطلاعات مربوط به محل آسانسور باید بصورت شنیداری و بصری نشان داده شود:

 • نویسه های تصویری باید حداقل 60 میلی متر ارتفاع داشته باشند.
 • برای شناسایی طبقه ها و جهت حرکت باید از اعلامیه صوتی استفاده شود.
 • اعلامیه صدا باید به طور خودکار تنظیم شود تا حداقل 15 دسی بل بالاتر از صدای محیط باقی بماند.

تابلو فرمان آسانسور_11

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *