قطعات آسانسور بخش سوم

درب کابین قطعه ای از قطعات آسانسور است که داخل کابین و به موازات جلو بندی کابین نصب شده و جهت ورود و خروج مسافران می باشد. درب کابین از سه قسمت اصلی مکانیزم یا ساسپنشن (سر درب) ، لته ها و سیل پا خور تشکیل شده است. ساسپنشن که خود شامل موتور، درایو، قرقره و تسمه می باشد، روی کابین در شیار مخصوص ساسپنشن نصب شده و لته ها از قسمت بالا روی ساسپنشن نصب شده و در قسمت پایین با کفشک های خاصی داخل شیار های سیل پا خور کابین قرار می گیرند. مدل های مختلفی از درب کابین وجود دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

1_ درب اتوبوسی: همانطور که از نامش پیداست مکانیزم باز شو این درب مانند درب اتوبوس بوده و دارای چهار لته می باشد که از مرکز درب باز شده و لته ها روی هم به موازات جلو بندی کابین جمع می شود. در پروژه هایی که فضای چاه محدودی دارند و امکان ورود لته ها در هنگام باز شدن درب به چاه وجود ندارد از این مدل درب استفاده می شود، زیرا لته های درب اتوبوسی پس از باز شدن نیاز به فضای زیادی نداشته و فقط در عرض ورودی کابین باز و بسته می شود. البته می توان گفت به علت قدیمی بودن این نوع درب ها، استفاده از آنها کمتر شده، مگر در پروژه های خاص با فضای چاه محدود.

2_ درب تلسکوپی: درب های تلسکوپی همان طور که از نامشان پیداست به صورت تلسکوپی از سمت راست یا چپ و در امتداد عرض کابین باز و بسته می شوند. درب های تلسکوپی انواع مختلفی داشته و در بازار به صورت دو لته، سه لته و چهار لته وجود دارند. لته های درب های تلسکوپی هنگام باز شدن روی هم جمع شده و در داخل چاه قرار می گیرند. نا گفته نماند که هر چقدر تعداد لته ها کمتر باشد نصب و تنظیم آن آسان تر می باشد.

فرمول محاسبه حد اقل فضای مورد نیاز چاه برای درب تلسکوپی

20+یک و نیم برابر عرض باز شو درب = حد اقل فضای مورد نیاز عرض چاه

به عنوان مثال اگر درب شما عرض 80  باشد، باید عرض چاه شما حد اقل 20+120 سانتی متر باشد، که هنگام باز شدن درب، لته ها به دیواره چاه بر خورد نکند. زیرا درب 80 دارای دو لته 40 سانتی می باشد و وقتی درب باز می شود لته ها در داخل چاه روی هم جمع شده و به 40 سانت از سمت باز شو درب (چپ یا راست) در داخل چاه نیاز است. علاوه بر آن 20 سانت نیز همیشه برای باد خور اضافه می شود تا لته ها از دیواره چاه کمی دور باشند.

 

3_ درب سانترال: درب های سانترال معمولا دارای دو یا چهار لته بوده که لته ها از مرکز درب باز شده و در دو جهت مخالف، لته های چپ به سمت چپ و لته های راست به سمت راست باز شده و در داخل چاه قرار می کیرند. به همین علت درب سانترال نسبت به دو درب دیگر نیاز مند فضای بیشتری از چاه است.

فرمول محاسبه حد اقل فضای مورد نیاز چاه برای درب سانترال

20+دو برابر عرض باز شو درب = حد اقل فضای مورد نیاز عرض چاه

اگر درب شما عرض80 ولی از نوع سانترال باشد باید عرض چاه شما حد اقل 20+160 باشد تا هنگام باز شدن درب، لته ها با دو طرف دیواره چاه برخورد نکند. زیرا درب سانترال دارای دو لته 40 سانتی بوده و 40 سانت از دو طرف کابین به اضافه 20 سانت باد خور، برای باز شدن درب در داخل چاه نیاز است.

 

 

در بازار قطعات آسانسور مارک های مختلفی از تولید کنندگان درب کابین چه داخلی و چه وارداتی وجود دارد. از تولیدکنندگان برتر درب داخلی می توان به شرکت سماتیک 2000(حریری)، اتوماتیک یاران و روانکار سماتیک اشاره کرد. از درب های وارداتی نیز می توان به فرماتور اسپانیا، سلکوم و پریسما ی ایتالیا اشاره کرد. البته ناگفته نماند درب های خارجی از کیفیت بالایی برخوردارند، اما با پیشرفت علم و تکنولوژی، صنعت ایران نیز به درجات کیفی بالایی دست یافته و نمونه های ایرانی تفاوت چندانی با مشابه خارجی خود ندارد.

فقط باید دقت داشته باشید که مارک درب کابین آسانسور و درب طبقات آسانسور به دلیل یکسان بودن اندازه کمان و جای قرقره ها باید یکسان باشد تا هنگام نصب و باز شدن درب ها مشکلی ایجاد نشود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *